Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Nie zabierajcie nam milionów ze sprzedaży kopalń. Burmistrz Rydułtów interweniuje u premier Szydło. Jest odpowiedź

19.05.2016 06:49 | 1 komentarz | mak

Gminy górnicze walczą o pieniądze z tytułu podatku od gigantycznej transakcji, jaką jest zakup majątku Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Górniczą. Przedsiębiorstwo jest sprzedawane jako całość, więc podatek od czynności cywilnoprawnych trafi do Katowic. Samorządy uważają, że to niesprawiedliwe, bo sprzedawany majątek znajduje się na ich terenie.

Nie zabierajcie nam milionów ze sprzedaży kopalń. Burmistrz Rydułtów interweniuje u premier Szydło. Jest odpowiedź
Burmistrz Rydułtów Kornelia Newy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z prawem od każdej czynności cywilnoprawnej trzeba zapłacić 2 proc. podatku od wartości całej umowy. W przypadku zakupu Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Górniczą daje to kwotę około 48 mln zł. Gminy górnicze liczyły na to, że pieniądze trafią bezpośrednio do nich, ponieważ to na ich terenie znajdują się sprzedawane zakłady.

Niekorzystny dla gmin zapis

Jak się jednak okazuje, prawdopodobnie podatek nie zostanie rozdzielony między gminy górnicze. Dlaczego? W akcie notarialnym dotyczącym transakcji miał znaleźć się zapis o sprzedaży całego przedsiębiorstwa, a nie jego zorganizowanych części. Oznacza to tyle, że w efekcie sprzedaży Kompanii Węglowej jako całości podatek od czynności cywilnoprawnych wpłynąć ma do Katowic, gdzie zarejestrowana była siedziba spółki. Gminy górnicze, w tym Rydułtowy i Radlin, czują się pominięte i niesprawiedliwe potraktowane.

Nie całość, tylko części

Burmistrz Rydułtów Kornelia Newy postanowiła zadziałać. Wygłosiła apel w sprawie zmiany koncepcji sprzedaży spółki. Apel ten został skierowany do premier Beaty Szydło. Kornelia Newy skontaktowała się też z posłem Krzysztofem Sitarskim (Kukiz’15), który z kolei złożył interpelację. – Podstawą interpelacji jest e–mail z 28 kwietnia 2016 roku od burmistrz miasta Rydułtowy, Kornelii Newy (...). Zwrócono się do mnie z prośbą o interwencję i pomoc w kwestii zabezpieczenia interesów gmin górniczych (de facto ich mieszkańców) południa Polski – południa województwa śląskiego. Pani burmistrz zwraca się z wnioskiem, aby wrócić do poprzednio wypracowanej koncepcji sprzedaży nie całego przedsiębiorstwa, a poszczególnych jego zorganizowanych części – pisze poseł Sitarski.

– Sprzedaż całego przedsiębiorstwa to korzyść tylko dla Katowic. Rozwiązanie niesprawiedliwe dla pozostałych gmin i ich społeczności. Wpływa na nierówny rozwój regionu. Popieram zastosowanie wariantu przekształcenia, polegającego na sprzedaży zorganizowanych części przedsiębiorstwa (w tym przypadku wszystkich części). To rozwiązanie racjonalne i dające korzyść gminom – podkreśla poseł Sitarski.

Sprawa dla ministra

Burmistrz Kornelia Newy otrzymała już odpowiedź od premier Beaty Szydło. Z pisma wynika, że sprawą zająć ma się minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

(mak)