Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Ronin poszła do sądu pracy. Chce dalej pracować w DFK jako szef radia

15.05.2016 08:30 | 0 komentarzy | ma.w

Po tym jak w DFK wręczono jej wypowiedzenie warunków pracy i płacy Anna Ronin zdecydowała się na drogę sądową. Niezmiennie podkreśla związek działań wobec jej osoby z aktywnością na polu polityki lokalnej.

Ronin poszła do sądu pracy. Chce dalej pracować w DFK jako szef radia
Radna Anna Ronin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po tym jak rada miasta zgodziła się na wniosek pracodawców Ronin by wypowiedzieli jej warunki zatrudnienia (choć radna wezwała do zmiany decyzji, ta została podtrzymana w kolejnym głosowaniu) była kandydatka na prezydenta miasta zgłosiła się do sądu pracy. W zgłoszeniu m.in. powołuje się na swoje długoletnie doświadczenie jako argument przeciw wręczeniu jej przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Anna Ronin zatrudniona została w DFK w 2001 roku, a dwa lata później obsadzono ją na stanowisku kierownika redakcji radiowej. Teraz dostała wypowiedzenie choć – co podkreśla – nigdy nie było zastrzeżeń do jej pracy.

Nade wszystko podkreśla jednak związek decyzji DFK z jej działalnością w samorządzie, głównie opozycyjną. Konkurowała z Mirosławem Lenkiem o prezydenturę Raciborza i wspiera męża Dariusza w orgranizacji referendum odwołującego Lenka z funkcji włodarza miasta. Prezydenta i swoich szefów – Martina Lippę i Waldemara Świerczka podejrzewa o korupcję polityczną. Wskazuje, że spotykali się z Lenkiem i rozmawiali o jej zatrudnieniu w DFK. Miasto pomaga w pozyskaniu dla Mniejszości Niemieckiej pieniędzy na remont zabytkowych koszar na Ostrogu.

DFK miało się wg Anny Ronin dogadać z prezydentem, za cenę pozbawienia jej dotychczasowej pracy. – Przypuszczam, że (prezydent – red.) mógł obiecać, a może w zamian oczekiwał szykan ze strony pracodawcy (wobec radnej – red.) – informuje sąd pracy Anna Ronin. Oskarża W. Świerczka, że świadomie obmyślił „fałszywy powód” wypowiedzenia – jej zdaniem rzekomą – reorganizację w radiu. Świerczka i Lippę określiła kłamcami i poskarżyła się na nich prokuratorowi. Ronin domaga się od sądu pracy odwołania wypowiedzenia w całości.

(ma.w)

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.