Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kultura

Piyknie godali w bibliotece, czyli Konkurs Gwary Śląskiej [ZDJĘCIA]

13.05.2016 11:18 | 0 komentarzy | (q)

Po raz ósmy, w raciborskiej bibliotece odbył się Konkurs Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy” pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Powiatu Raciborskiego, organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek.

Piyknie godali w bibliotece, czyli Konkurs Gwary Śląskiej [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cieszącemu się dużą popularnością w powiecie raciborskim konkursowi, przyświeca idea kształtowania tożsamości i świadomości regionalnej i lokalnej, popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz pobudzania aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 uczestników: 15 przedszkolaków, 15 uczniów szkół podstawowych, 15 uczniów szkół gimnazjalnych i 1 przedstawiciel szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z uczestników zaprezentował jeden tekst mówiony prozą lub wierszem.

Autentyczność gwary, ogólny wyraz artystyczny oraz autentyczność stroju i rekwizytów oceniało jury w składzie: Ewelina Kuśka ze Stowarzyszenia Kobiet Na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej w Jastrzębiu Zdroju, autorka książki "Idom Gody" a także finalistka ubiegłorocznego konkursu „Po naszymu czyli po śląsku” i laureatka konkursu na Ślązaka Roku 2012, Józef Jendruś – zdobywca „Strzybnego” czyli Srebrnego Ślązoka w konkursie „Po naszymu czyli po śląsku” oraz przewodnicząca Małgorzata Szczygielska, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.


Wyniki konkursu

Przedszkola:

I miejsce - Dawid Polak

II miejsce - Anna Juraszek

III miejsce – Rafał Gawliczek

Wyróżnienie – Maria Socha

Wyróżnienie – Patryk Helczyk

Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Szymon Grzesiczek

II miejsce - Nikola Seget

III miejsce – Oliver Gensty

Wyróżnienie – Marcelina Kowalska

Wyróżnienie – Klaudia Drajok

Gimnazja:

I miejsce – Paulina Miczajka

II miejsce - Natalia Wenglorz

III miejsce – Marzena Czerny

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Racibórz i Starostę Powiatu Racibórz. O poczęstunek dla uczestników konkursu zadbali Piekarnia „Alfred” oraz PSS Społem w Raciborzu.

Obszerna fotorelacja na stronie biblioteki: www.biblrac.pl