Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Będzie dojazd dla karetek i parking za przychodnią

03.05.2016 08:32 | 9 komentarzy | tora

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW zleciła opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi osiedlowej na tyłach przyszpitalnej poradni lekarskiej, wraz z budową nowych miejsc parkingowych i stanowisk dla karetek pogotowia. To efekt porozumienia, jakie zawarła spółdzielnia z urzędem miasta, starostwem i PSS Społem. Spółdzielnia ROW została liderem przedsięwzięcia finansując opracowanie dokumentacji projektowej.

Będzie dojazd dla karetek i parking za przychodnią
Koncepcja przebudowy układu drogowego z parkingami na tyłach przychodni lekarskiej. Na dole zdjęcia ulica 26 marca. Żółta kreska wyznacza zarys terenu przeznaczonego do przebudowy. Ciąg drogowy z lewej strony zakończony jest placem postojowym dla trzech karetek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Problem od lat

Przedsięwzięcie rozwiąże kilka ciągnących się latami problemów. Karetki pogotowia będą wreszcie mogły podjechać pod samą pochylnię dla wózków. Skróci się więc czas transportu pacjentów i poprawi ich komfort. Z tych samych powodów mieszkańcom będzie łatwiej dowieźć do przychodni osoby zmuszone do poruszania się na wózkach. Obecnie sanitarki zatrzymują się w zatoczce w ciągu ul. 26 Marca, oddalonej od pochylni o kilkadziesiąt metrów. I taki też dystans po nierównej nawierzchni muszą pokonać z wózkami czy łóżkami na kółkach. Dzięki przebudowie powstanie około 35 miejsc parkingowych, z których korzystać będą mogli zarówno mieszkańcy pobliskich bloków, pacjenci przychodni jak i spółdzielcy PSS Społem.

Pomysł rady dzielnicy

Początkowo nic nie wskazywało na to, by kilka instytucji połączyło siły dla wspólnego dobra. Spółdzielnia zamierzała przebudować układ drogowy w rejonie tzw. studni, czyli właśnie niedaleko przychodni, bo był niewydolny. W grę wchodziło m.in. zbudowanie nowych miejsc parkingowych, a także deptaku ciągnącego się od bocznej ul. 26 Marca (niedaleko Tesco) do bloku 168. Jan Grabowiecki, prezes SM ROW wspomina, że spotkali się z nim radni Rady Dzielnicy Nowe Miasto, którzy słyszeli o planach spółdzielni i zaproponowali, by włączyć w to również przyległe tereny PSS Społem i PP ZOZ dla zrobienia kompleksowej przebudowy. Prezes Grabowiecki pomysł podchwycił.

Podzielić koszty i zadania

Doszło do spotkania z prezesem PSS Stanisławem Kasznią, z-cą dyrektora PP ZOZ ds. technicznych Haliną Nawrat, wiceprezydentem Dariuszem Szymczakiem i radnymi. Jan Grabowiecki zdeklarował wówczas przygotowanie koncepcji. Na jej podstawie strony dogadały się co do finansowania samej przebudowy. Spółdzielnia pokryje koszty dokumentacji oraz robót na swoim terenie, starostwo zamiast PP ZOZ - parkingu dla karetek, a miasto robót na terenie swoim i PSS Społem. Okazało się bowiem, że PSS nie dysponuje funduszami i odda swój teren miastu w dzierżawę. Wszystkie prace wykona jeden wykonawca wyłoniony przez miasto. Zresztą wiceprezydent Szymczak prezentując kilka tygodni temu plan drogowy dla Wodzisławia wspomniał właśnie o tym zadaniu, realizowanym razem z SM ROW. Nieznany jest na razie koszt. Ten przybliżony poznamy po zakończeniu projektowania, a ostateczny po rozstrzygnięciu przetargu.

- Zobaczymy ile potrwa skompletowanie dokumentacji. Chciałbym zaznaczyć, że dla tego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, więc będziemy musieli uzyskać z miasta tzw. warunki zabudowy, potem pozwolenie na budowę, itd. Ale jestem optymistą i mam nadzieję, że w tym roku, nawet jesienią, ruszymy z budową - mówi prezes Grabowiecki.

(tora)

Ludzie:

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.