Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święto emeryta i folder informacyjny priorytetowe dla rady seniorów

Obszerny zakres zadań, które zaproponował w programie pracy nowy przewodniczący Krystian Pietrzykowski, na pierwszym roboczym spotkaniu rady seniorów, wywołał żarliwą i czasem nieco chaotyczną dyskusję.

Święto emeryta i folder informacyjny priorytetowe dla rady seniorów

Pojawiało się wiele pytań co do wyboru priorytetów w tej kadencji, ale też działań możliwych do realizacji przez radę w praktyce. Członkowie samorządu seniorów zastanawiali się, które z propozycji należy zrealizować w pierwszej kolejności i zupełnie samodzielnie, a które we współpracy z innymi instytucjami lub organizacjami senioralnymi. Było zaś w czym wybierać, bo przewodniczący poddał pod rozwagę sporo propozycji, a wśród nich takie, jak:

• uczestniczenie w strategii rocznych zadań miasta Racibórz w zakresie likwidacji barier architektonicznych, usprawnień komunikacyjnych, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej;

• rozwój opieki socjalnej: placówek opieki dziennej, rodzinnych domów pomocy;

• aktywny udział organizacji senioralnych w tworzeniu budżetu obywatelskiego;

• wykorzystanie portalu internetowego miasta do informacji o programie działań na rzecz seniorów: kalendarium wydarzeń, sprawy aktualne, wydanie ulotki z istotnymi informacjami dla seniorów z zakresu zdrowia, opieki społecznej, poradnictwa prawnego, kultury, edukacji;

• szeroka informacja o działaniach na rzecz seniorów i działaniach samych seniorów w sferach życia społecznego i kulturalnego, włączanie się w organizację i udział w imprezach cyklicznych, związanych z dniem solidarności międzypokoleniowej, który przypada 29 kwietnia;

• inspirowanie do samopomocy, zaspakajanie seniorom potrzeb kontaktów z innymi, wprowadzenie systemu telepomocy i teleopieki, stworzenie bazy osób potrzebujących takiej pomocy oraz osób nieaktywnych zawodowo i chętnych do niesienia takiej pomocy (wolontariat).

• inicjowanie i wzmacnianie wszelkich działań na rzecz poprawy wizerunku starości, wzmocnienie poczucia własnej wartości ludzi starszych, przyczynienie się do przywrócenie sensu i radości życia osobom osamotnionym.

– Jak to wszystko wprowadzić w życie? – zaniepokoiła się jedna z członkiń rady zatroskana, tak dużą liczbą spraw do zrealizowania.

– To program na całą kadencję – odpowiedział przewodniczący Krystian Pietrzykowski, proponując, aby w gronie rady zastanowić się nad ich wprowadzeniem w życie.

W swej dyskusji członkowie na dłużej zatrzymali się nad pomysłem zorganizowania w mieście większej imprezy, z udziałem ciekawych prelegentów i oprawą artystyczną – najlepiej z okazji Dnia Seniora. – Nie widzę przeszkód, aby pochylić się nad październikiem, aby zorganizować coś dla wszystkich seniorów w RCK, łącznie z prelekcją dotyczącą zagrożeń osób starszych np. z udziałem policji oraz z programem artystycznym. Może nawet w wykonaniu raciborskiego teatru amatorskiego „Na Zamku” – stwierdził przewodniczący.

Punkt dotyczący usprawnień komunikacyjnych wywołał zaś temat możliwości przemieszczania się seniorów środkami komunikacji miejskiej w weekendy. – Wszyscy zakładają, że emeryci są mobilni, że w każdym domu jest samochód. Tymczasem najgorzej jest w soboty i niedziele, bo wtedy pojawia się kłopot z dojazdem na basen, zamek, do Obory czy Łężczoka. Ludzie starsi tam nie jeżdżą, bo nie mają czym – przytaczyła zasłyszane opinie Emilia Mederska.

– Zaprośmy dyrektora Zakładu Komunalnego, choć wiem, że problem ten był testowany i okazało się, że w dni wolne od pracy bardzo mało osób jeździło autobusami – podpowiedziała rozwiązanie Krystyna Loch.

Aby usystematyzować dyskusję Michał Pudło zaproponował prowadzić ją w dwóch kierunkach, zadań możliwych do realizacji w krótkim terminie i tych bardziej perspektywicznych. Wśród aktualnych wymienił powrót do proponowanej już wcześniej koncepcji adaptacji budynku po policji na dom dla seniorów z mieszkaniami wspomaganymi.

O tym, że wystarczy zapytać na jakim etapie realizacji jest koncepcja stworzenia takiego domu, uświadomiła członkom rady Grażyna Płonka, przekonana, że raciborski OPS przystąpił już do współfinansującego takie zadania programu Senior-Wigor.

Jako ważne uznano też wydanie folderu z najważniejszymi informacjami dla seniorów miasta. Ponieważ projekt przygotowano w poprzedniej kadencji, członkowie rady spodziewają się, że przed ukazaniem się ulotki w druku, otrzymają ją do zaopiniowania.

– Jak pomóc ludziom, którzy są w domu, leżącym, gdy nie ma sąsiadów skorych do pomocy? Jak wejść we współpracę ze szkołami, aby ich uczniowie zaangażowali się w taką pomoc? – zastawiała się nad trudnym problemem wolontariatu Krystyna Strojna.

Z pomysłem w sukurs przyszła Grażyna Płonka, która stworzyła listę 19 instytucji i organizacji w mieście, statutowo działających na rzecz osób starszych. Zamierza ją jeszcze uzupełnić, dlatego zachęciła pozostałych członków rady o rozeznanie, czy istnieją podobne organizacje w lokalnych środowiskach. – Możemy korzystać z ich pomysłów i pomocy, warto też zaprosić przedstawicieli młodzieżowej rady, aby wspólne rozwinąć problem wolontariatu – podpowiadała.

Poinformowała też radę seniorów, że w październiku rozstrzygnięty zostanie konkurs Europejskiego Fundusz Społecznego. Deklarowane wsparcie przeznaczone zostanie na poprawę dostępu do usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i z niepełnosprawnościami. Zachęcała do powiadamiania o konkursie instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy na cele pielęgnacyjne, które mogą w ten sposób skorzystać z całkiem sporych pieniędzy.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Janina_ka 11.05.2016 10:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ja proponuje zacząć od wyposażenia budynków użyteczności publicznej w poręcze i chwytaki dla seniorów, bo w dużej części ich nie ma. Koszt ich zakupu to gorsze, a przydadzą się bardziej niż nie jedna zmiana. Można takie kupić np. tu http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/p/Chwytak-dla-osob-starszych-/534