Czwartek, 18 kwietnia 2019

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Kanalizacja w Nędzy: dobiega końca budowa kolejnego odcinka w Ciechowicach

29.04.2016 07:00 | 0 komentarzy | (q)

W gminie Nędza zrealizowano kolejny odcinek sieci wraz z odtworzeniami nawierzchni - wykonano go na ul. Odrzańskiej w sołectwie Ciechowice. W ostatnich latach na budowę kanalizacji w gminie Nędza wydano około 3 mln zł.

Kanalizacja w Nędzy: dobiega końca budowa kolejnego odcinka w Ciechowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że w 2011 roku sieć powstała w Nędzy na ul. Żwirowej i Osiedlowej (o długości 555,52 m) wraz z nową nawierzchnią asfaltową. Koszt to 519.560,99 zł brutto.

W 2012 roku w Ciechowicach na ul. Melioracyjnej powstała sieć o długości 148 m wraz z nową nawierzchnią asfaltową. Koszt 220.396,27 zł brutto.

W 2013 i 2014 roku kanalizacja w Ciechowicach została zbudowana na ulicach: Kosmonautów, Księżycowej, Dojazdowej, Gwiaździstej, Raciborskiej, Promowej, Wodnej, Bocznej i Betonowej. Łącznie sieć o długości 4.385,37 m wraz z odtworzeniami nawierzchni. Koszt to 1.987.921,97 zł brutto.

Obecnie dobiega końca budowa kolejnego odcinka kanalizacji - na ul. Odrzańskiej w Ciechowicach. Koszt inwestycji to 446.781,70 zł brutto.

Podane kwoty wynikają z umów o roboty budowlane, natomiast nie zawierają wyliczeń związanych z wydatkami poniesionymi na: koncepcję aglomeracji, umowy o prace projektowe, nadzory autorskie i inwestorskie, przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, dokumenty geodezyjne, koszty wykupu gruntów pod pompownie ścieków i sieć kanalizacji oraz związane z tym prace geodezyjne, oszacowania wartości, opłaty notarialne i sądowe.

- Budowa kanalizacji to bardzo koszto- i czasochłonna inwestycja. Najtrudniej rozpocząć, bo nie mając w gminie ani sieci, ani oczyszczalni, niemożliwe jest wsparcie środkami zewnętrznymi, więc początkowe etapy trzeba realizować ze środków własnych. To z kolei wszystko wydłuża w czasie - tłumaczy wójt gminy Anna Iskała. - Warunkiem aplikowania o środki zewnętrzne jest uzyskanie efektu ekologicznego, co z kolei będzie możliwe po wybudowaniu oczyszczalni ścieków - wyjaśnia wójt.

Ścieki będą tłoczone do oczyszczalni ścieków w Ciechowicach. Do rozruchu oczyszczalni wymagana jest minimalna ilość ścieków, którą zapewnią ścieki z terenu sołectwa Ciechowice doprowadzone siecią oraz ścieki dowiezione taborem.

Gmina jest gotowa aplikować po środki zewnętrzne na jej budowę z RPO WSL 2014-2020, które będą rozdane w bieżącym roku.