Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Zielone światło dla Polskiej Grupy Górniczej

27.04.2016 14:07 | 6 komentarzy | acz

- Podpisane dziś porozumienie pozwala na zawarcie umowy inwestorskiej i powołanie do życia 1. maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To efekt wielu miesięcy negocjacji, które w finale doprowadziły do pogodzenia interesów inwestorów z branży energetycznej, banków oraz strony społecznej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski 26 kwietnia w Katowicach.

Zielone światło dla Polskiej Grupy Górniczej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister Tchórzewski podkreślił, że Polska Grupa Górnicza to organizm zbudowany na zdrowym kompromisie. - Założenia biznesplanu sprawiają, że jego utworzenie jest uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i społecznie  - wyjaśnia minister energii. Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski z kolei zaznacza, że dzięki zrozumieniu ze strony związków zawodowych, zostanie zrealizowany plan inwestycyjny. – Pozwoli to osiągnąć efekt ekonomiczny satysfakcjonujący inwestorów i przynoszący zyski – dodaje.

W skład Polskiej Grupy Górniczej wejdzie 11 kopalń i 4 zakłady. Spółkom energetycznym gwarantuje dostęp do bogatych zasobów węgla energetycznego, a zaangażowane w nową spółkę pieniądze pozwolą na poczynienie inwestycji zwiększających moce produkcyjne. Biznesplan PGG zakłada utrzymanie kosztów produkcji węgla pod ścisłą kontrolną inwestorską i społeczną oraz osiągnięcie rentowności w ciągu najbliższych dwóch lat. Powołanie do życia PGG to bardzo ważny, ale dopiero pierwszy etap porządkowania i restrukturyzacji branży węgla kamiennego w Polsce. Na rządowy plan dla górnictwa składa się uregulowanie rynku sprzedaży węgla, ograniczenie konkurencji cenowej między spółkami wydobywczymi, wprowadzenie uregulowań prawnych, które pozwolą na obniżenie kosztów wydobycia oraz restrukturyzacja kosztowa w każdej ze spółek górniczych.