Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Kierowców myli oznakowanie na autostradzie A1 - chcą do Gorzyczek, jadą do Czech

20.04.2016 06:46 | 6 komentarzy | art

Kierowców poruszających w kierunku południowym ostatnim odcinkiem autostrady A1 ma mylić istniejące oznakowanie. Uwagę na to zwrócił nam Marek Rybarz, właściciel stacji paliw w Gorzycach, a zarazem radny powiatowy.

Kierowców myli oznakowanie na autostradzie A1 - chcą do Gorzyczek, jadą do Czech
Ten znak ma mylić kierowców, którzy chcą dostać się do Gorzyczek lub przez Gorzyczki przejechać.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Bardzo wielu kierowców, którzy są w naszym regionie po raz pierwszy i trafiało do mnie na stację, pytało o co chodzi z tym oznakowaniem. Uważają, że oznakowanie na autostradzie jest mylące, bo pokazuje, żeby na Gorzyczki jechać prosto, bez konieczności zjeżdżania z autostrady. No więc jadą i trafiają do Czech, a nie do Gorzyczek. Potem muszą się wracać – mówi Marek Rybarz.

Mylące oznakowanie

Żeby trafić z autostrady do Gorzyczek trzeba zjechać na węźle „Gorzyce” w kierunku na Gorzyce. Następnie przed rondem znajduje się tablica, informująca o kierunku na Gorzyczki. - Tylko, że na autostradzie kierowcy widzą małą tablicę z nazwą Gorzyce w prawo i dużą tablicę z nazwą Gorzyczki na wprost. I ci, którzy nie znają okolicy sugerują się znakiem na wprost – mówi Rybarz. Jak dodaje próbował interweniować w tej sprawie zarówno w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jak i w lokalnych urzędach, ale bez skutku.

Tryb autostradowy informuje o granicy państwa

O odniesienie się do tej sytuacji poprosiliśmy katowicki oddział GDDKiA. Odpowiedziano nam, że nazwy „Gorzyczki” z wyróżnikiem państw „PL” i „CZ” (informującej o granicy państwa) oraz „Ostrava” z wyróżnikiem „CZ” (wskazującej duże miasto położone w Republice Czeskiej) wprowadzone zostały na oznakowanie zgodnie z Zarządzeniem nr 1 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie ustalenia oznakowania kierunkowego dla dróg krajowych. - Wymogi tego zarządzenia określają jednoznacznie jakie nazwy miejscowości kierunkowych mają pojawiać się na tablicach drogowskazowych. Na oznakowaniu kierunkowym węzła „Gorzyce”, stanowiącym skrzyżowanie autostrady A-1 z drogami gminnymi wskazane dla zjazdów z autostrady A-1 miejscowości „Gorzyce” i „Godów” są siedzibami gmin. „Gorzyczki” są wsią położoną na terenie gminy Gorzyce. Podany w trybie autostradowym, a więc na niebieskim tle, białymi literami wiersz „Gorzyczki” z wyróżnikami „PL” i CZ”, informuje o granicy państwa, a nie o dojeździe do wsi Gorzyczki - wyjaśnia Dorota Marzyńska-Kotas z GDDKiA.

W drogę z aktualną mapą

Tyle, że nie każdy kierowca musi o tym wiedzieć a tym bardziej znać zasady onakowania, wprowadzone przez GDDKiA. - Kierowcy planując dojazd do wsi Gorzyczki muszą posługiwać się aktualną mapą, tak jak w przypadku planowania podróży do każdej innej miejscowości – puentuje jednak Marzyńska-Kotas.

(art)