Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Wodzisław jak Wrocław stawia na kreatywną naukę

19.04.2016 06:45 | 8 komentarzy | tora

Wodzisław Śląski jest drugim po Wrocławiu miastem w Polsce, w którym przedszkola, podstawówki i gimnazja uczą kreatywnie

Wodzisław jak Wrocław stawia na kreatywną naukę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wiele lat spędziłem z panią naczelnik na stołkach dyrektorów w szkołach i wiemy jak nauka wyglądała i z czym szkoła się kojarzyła - tablica, kreda, nauczyciel, łapka. Oczywiście różni są nauczyciele i podejścia do edukacji, ale tego, czego nam brakowało, to żeby uczyć inaczej. Najmniej metodą wykładową, a poprzez zabawę, nauczenie ucznia poszukiwania rozwiązań, kreatywności. Najgorzej jest, jak uczeń siedzi na lekcji, bo musi - mówi Eugeniusz Ogrodnik, doradca prezydenta miasta ds. oświaty tłumacząc, dlaczego miasto zdecydowało się na kreatywną naukę w swoich placówkach.

Miasto zaczęło od przygotowania nauczycieli. W 2015 roku 32 nauczycieli przeszło szkolenia trenerskie. - W tym roku poszliśmy krok dalej, bo nawiązaliśmy bezpośrednio współpracę z Fundacją Rozwoju i Wspierania Kreatywności, która jest jedynym partnerem w Polsce fundacji amerykańskiej i realizuje program Destination ImagiNation w 30 krajach świata. Jesteśmy drugim miastem w kraju po Wrocławiu, które od września wprowadzi naukę poprzez kreatywność we wszystkich naszych placówkach - mówi Ludwika Kłosińska, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śl. Obecnie 56 nauczycieli uczestniczy w półrocznym kursie trenerskim z kreatywności. Zostaną wyposażeni w „Niezbędnik Kreatywnego nauczyciela”, czyli materiał pozwalający pracować twórczo na lekcjach. Od nowego roku szkolnego kreatywnym nauczaniem objętych zostanie 28 oddziałów przedszkolnych i 28 klas 1-3 szkół podstawowych.

Żeby informatyka nie była nudna

W klasach czwartych uczniowie będą poznawać podstawy programowania komputerowego. Aktualnie powołany zespół, w skład którego wchodzą m.in. informatycy urzędu miejskiego i firmy Pol-Eko pracują nad programem nauczania. - Lekcje informatyki bywają nudne. Nie chcę mówić o tym, że czasem wygląda to tak. A jeśli wprowadzi się innowację polegająca na nauce programowani, nie będą już to nudne lekcje - mówi Eugeniusz Ogrodnik.

Szachy dla klas 3

Od 1 września uczniowie wszystkich klas trzecich wodzisławskich podstawówek będą się też uczyć gry w szachy. Na razie pilotażowo nauka tej królewskiej gry prowadzona jest w trzech szkołach.

Doradzić zawodowo

Kolejnym przejawem kreatywnej nauki jest wprowadzenie doradztwa zawodowego do klas 4-6 podstawówek i do gimnazjów. - Nie mamy wątpliwości, że uda nam się każdemu gimnazjaliście powiedzieć, w jakim zawodzie ma pracować, ale pokazać mu jego silne strony, predyspozycje, zdolności, a jednocześnie przybliżyć lokalny rynek pracy już tak - mówi naczelnik. Przygotowania idą dwutorowo. 12 nauczycieli podjęło studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego, a urząd stara się im przybliżyć rynek pracy poprzez kontakty z lokalnymi firmami i instytucjami.

Miejskie „Monopoly”

Z historią, kulturą, dorobkiem ziemi wodzisławskich zapoznają się już przedszkolaki. Pomocne są w tym gadżety jak puzzle z motywami miejskimi, kolorowanki z wodzisławskimi zabytkami czy obiektami sportowymi. Trwają prace nad dwoma grami planszowymi związanymi z miastem, jedną bazującą na „Monopoly”, drugą na „Chińczyku”. Od września na stronie urzędu miasta będzie zakładka dla dzieci. Tam będzie można wirtualnie ułożyć puzzle, czy wydrukować kolorowankę. Niezależnie od tego pełne zestawy pomocy dydaktycznych trafią do szkół, świetlic. Będzie to tylko narzędzie, a cały program opracowuje zespół nauczycieli. Pilotażowo program ruszy w kwietniu, a od września obowiązkowo we wszystkich klasach.

Uczeń w urzędzie

Z myślą o gimnazjalistach powstaje program „Uczeń w urzędzie”. Za jego sprawą uczniowie poznają, jakie urzędy mieszczą się w mieście i jakie sprawy można w nich załatwić. Naczelnik poinformowała, że magistrat ma uzgodnienia z urzędem skarbowym, urzędem pracy, starostwem powiatowym. Oczywiście gimnazjaliści poznają też urząd miasta.

Edukacja filmowa

Już w tym roku szkoły realizują razem z WCK program Innowacyjna edukacja filmowa. Uczniowie i przedszkolaki raz w miesiącu oglądają film. Projekcja poprzedzona jest prelekcją na temat filmu, kina. Filmy zawsze mają charakter wychowawczy. Temat poruszony w filmie jest potem realizowany na lekcjach wychowawczych. Program cieszy się zainteresowaniem i podoba się.

Rodzice i uczniowie mają głos

Od września działa Miejskie Forum Rodziców. Spotkania są regularne, uczestniczy w nich Eugeniusz Ogrodnik. Spotkania są okazją do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, dobrych praktyk. Raz w miesiącu spotyka się też powołana we wrześniu Miejska Rada Uczniowska. Dotychczasowym plonem jej działalności są dwa tegoroczne przedsięwzięcia: konkurs Utalentowany Wodzisław, wzorowany na show „Mam Talent”, który odbędzie się w WCK oraz Rajd Ekologiczny po mieście, zaplanowany na czerwiec. Start w parku Trzy Wzgórza, meta na Balatonie. Na trasie wyznaczone będą punkty kontrolne, gdzie uczestnicy wykonają zadania związane z ekologią.

(tora)