Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Kultura

Historyczny sukces uczniennicy Liceum Plastycznego w Raciborzu

18.04.2016 08:00 | 0 komentarzy | ż

Jolanta Lamla, uczennica Liceum Plastycznego, działającego w ZSO nr 1, zdobyła tytuł finalisty z wyróżnieniem w jubileuszowej, 40. edycji Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki! Droga do finału nie była łatwa.

Historyczny sukces uczniennicy Liceum Plastycznego w Raciborzu
Uczennica Jolanta Lamla i jej nauczycielka Katarzyna Kwiotek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W eliminacjach szkolnych Jola musiała zmierzyć się z testem, a następnie z opisem i analizą obrazu Pabla Picassa „Portret Gertrudy Stein”. Po weryfikacji i zakwalifikowaniu się do drugiego etapu, który miał miejsce w lutym w Muzeum Śląskim w Katowicach, uczennica raciborskiego Liceum Plastycznego przystąpiła do części pisemnej, która polegała na napisaniu wypracowania na jeden z wybranych tematów, a następnie odpowiadała na pytania w części ustnej.

Finał konkursu odbył się w Warszawie w dniach 10-14 kwietnia 2016 roku. Na początku uczestnicy zmierzyli się z testem, a następnie przystąpili do pisania wypracowania, które polegało na dokonaniu analizy porównawczej dwóch obrazów znajdujących się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego. Uczennica raciborskiego „Plastyka” pomyślnie przeszła ten etap finałowych zmagań i mogła przystąpić do części ustnej, która odbywała się w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podczas części ustnej Komisja, składająca się m. in z pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu w Wilanowie czy wykładowców Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, zadawała pytania do wyświetlanych slajdów, a także pytania związane z tematem własnym.

W czwartek, w gmachu Muzeum Narodowego, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Warto podkreślić, że sukces Jolanty Lamli, to już kolejny w historii tej szkoły laur zdobyty w Olimpiadzie Artystycznej z historii sztuki – w 2011 i w 2012 roku podobne sukcesy odnosiła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza, Agnieszka Dziki, dziś studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Co jednak istotne, to pierwszy w historii sukces uczennicy Liceum Plastycznego, które działa w ZSO nr 1 dopiero od 2011 roku. Opiekunem naukowym Jolanty Lamli, a wcześniej Agnieszki Dziki, była nauczyciel historii sztuki w ZSO nr 1, Katarzyna Kwiotek.

Podczas pobytu w Warszawie, w przerwach między egzaminami, Jola zwiedzała warszawskie muzea, m. in. Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Plakatu i Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, a także samą Warszawę, poznając jej najważniejsze zabytki i miejsca związane z historią Polski. Dzięki zdobyciu tytułu finalisty z wyróżnieniem, Jolanta Lamla uzyskała zwolnienie z matury z historii sztuki, a także z części ustnej egzaminu dyplomowego, który kończy naukę w Liceum Plastycznym.

źródło: ZSO Racibórz