Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

ZUS czy OFE? Znów możesz wybrać, nawet zmienić poprzednią decyzję

11.04.2016 05:47 | 2 komentarze | tora

Drugi raz otwiera się możliwość zdecydowania, czy chcemy ulokować część swojej składki emerytalnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy w wybranym otwartym funduszu emerytalnym. Będziemy mieć na to czas do końca lipca. Następna okazja pojawi się dopiero za 4 lata.

ZUS czy OFE? Znów możesz wybrać, nawet zmienić poprzednią decyzję
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Okienko do lipca

Tak zwane okno transferowe dla uczestników II filaru emerytalnego, chcących złożyć deklarację o przekazywaniu składek do otwartego funduszu emerytalnego lub ich pozostawieniu w całości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęło się 1 kwietnia a zakończy 31 lipca tego roku. W tym czasie można zmieniać swoje deklaracje sprzed dwóch lat, z poprzedniego okna transferowego.

Rozmyśliłeś się? Żaden problem

W czasie trwania tegorocznego okna transferowego osoby ubezpieczone mają możliwość, poprzez złożenie oświadczenia, zmiany swojej dotychczasowej decyzji. Począwszy od roku 2016 (a także w kolejnych oknach transferowych) obowiązuje „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Przy czym podejmując decyzję o przekazywaniu składki do OFE ubezpieczony dodatkowo może określić:

– czy chce, aby jego składka była przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego, którego jest członkiem,

– czy też chciałby, aby jego składka była przekazywana do innego OFE albo chciałby po raz pierwszy przystąpić do OFE – w tym przypadku powinien zaznaczyć pole przy nazwie wybranego otwartego funduszu emerytalnego na formularzu „Oświadczenia”.

Kilka sposobów zmiany

W trakcie trwania okna transferowego oświadczenia będzie można składać osobiście w dowolnej jednostce ZUS (niezależnie od miejsca zamieszkania), za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną – korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz przy wykorzystaniu urzędomatów w wybranych placówkach ZUS. Trzeba pamiętać, że formularze wpływające do ZUS po terminie będą uznawane za nieskuteczne.

Znów za cztery lata

Decyzję o przekazywaniu środków do OFE bądź pozostawieniu całości składki emerytalnej w ZUS będzie można zmienić za 4 lata. Od 2020 roku, co 4 lata, a zatem w roku 2024, 2028 itd., zawsze pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, otwierane będzie kolejne okno transferowe. W tym czasie wszyscy zainteresowani będą mieli szansę dokonać ponownego wyboru – czy tylko ZUS, czy także OFE.

(opr. tora)


Gdzie trafiają pieniądze?

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy jej wymiaru (czyli wynagrodzenia). To pieniądze, które służą budowaniu przyszłej emerytury. Ze składki emerytalnej, począwszy od 1 lutego 2014 r.:

• 2,92 proc. podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez klienta OFE,

• 4,38 proc. podstawy wymiaru jest zapisywane przez ZUS na specjalnym subkoncie.