Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Pracownik lodowiska popełnił wykroczenie. Policja: trzeba zmienić regulamin

05.04.2016 07:09 | 4 komentarze | mak

- Policja podniosła argument, że legitymowanie nie może mieć miejsca. Legitymować mogą tylko służby - mówi burmistrz Pszowa Katarzyna Sawicka-Mucha.

Pracownik lodowiska popełnił wykroczenie. Policja: trzeba zmienić regulamin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do sprawy ze świąt Bożego Narodzenia, kiedy na lodowisku policjanci zajęli się problemem zatrzymywania dowodów osobistych w zastaw za wypożyczone łyżwy. Policjanci prowadzili czynności wyjaśniające pod kątem ustalenia, czy doszło do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa. Czynności te pozwoliły na sformułowanie zarzutu z ustawy o dowodach osobistych, który został przedstawiony jednemu z pracowników lodowiska („Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty, podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny”).

- Mężczyzna przyznał się do wykroczenia. Referent sprawy zastosował wobec sprawcy pouczenie na zasadzie art. 41 KW - informuje mł. asp. Joanna Paszenda z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Ponadto Komisariat Policji w Pszowie skierował do urzędu miasta wystąpienie o zmianę regulaminu lodowiska, z uwagi na jego niezgodność z obowiązującymi przepisami.

Faktycznie, do urzędu wpłynęło pismo policji. - Sprawa została przekierowana do właściwej komórki, czyli Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Jest wyjaśniana - mówi wiceburmistrz Pszowa, Dawid Topol. To jednak nie zamyka problemu. Dlaczego? Ponieważ pismo policji nie odnosi się konkretnie do sprawy depozytów, czyli pobierania dowodów w zastaw. - Pismo odnosi się do regulaminu, a dokładnie do zapisu, że „Uczestnicy ślizgawki są zobowiązani okazać dokument tożsamości na prośbę pracownika obsługi”. Policja podniosła argument, że legitymowanie nie może mieć miejsca. Legitymować mogą tylko służby - zaznacza wiceburmistrz. W opinii urzędu zabrakło natomiast stanowiska policji co do samej kwestii depozytów. Miasto skierowało więc do policji pismo z prośbą, by odniosła się i do tego. Po otrzymaniu odpowiedzi urząd podejmie ostateczne decyzje.

(mak)