Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Najpierw pająk, potem tramwaj, czyli żegluga na Odrze od Raciborza do Łubowic

02.04.2016 07:00 | 0 komentarzy | żet

Przedsiębiorcy są zainteresowani pogłębieniem koryta Odry oraz komercyjną żeglugą po rzece.

Najpierw pająk, potem tramwaj, czyli żegluga na Odrze od Raciborza do Łubowic
Tak wygląda "wodny pająk", specjalna maszyna wykorzystywana do pogłębiania i odmulania dna a także wybierania przeszkód oraz umacniania brzegów rzeki (fot. RZGW Gliwice)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na razie jest tylko krytykowana przez wielu przystań. Wkrótce ma być jeszcze plaża, a w dalszej perspektywie – tramwaj wodny, który będzie kursował przynajmniej do Łubowic. Tak w skrócie przedstawia się plan władz Raciborza na rozbudzenie potencjału drzemiącego w Odrze. Dotychczas przy Batorego brano pod uwagę zakup tramwaju wodnego, jednakże wieści o otwarciu Raciborza na Odrę dotarły do biznesmenów, którzy na Odrze prowadzą działalność gospodarczą. Możliwe, że zakup tramwaju wodnego ze środków gminy nie będzie konieczny.

– Zgłosił się przedsiębiorca, który chętnie poprowadzi tę linię (Racibórz – Łubowice – red.) komercyjnie – powiedział nam Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Racibórz, który nadzoruje również prace referatu promocji. Póki co biznesmen z Opola został odesłany z kwitkiem, bo Odra na wspomnianym odcinku nie jest jeszcze na tyle drożna, aby tramwaj mógł po niej bez przeszkód pływać. Do urzędu zgłaszają się jednak kolejni przedsiębiorcy – zainteresowani pogłębieniem rzeki. W zamian żądają zachowania urobku (żwiru). Władze Raciborza w porozumieniu z samorządami Kuźni Raciborskiej, Nędzy i Rudnika przygotują pismo do ministerstwa żeglugi śródlądowej, aby uzyskać pozwolenie na realizację tego przedsięwzięcia. Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha (najbardziej biegły w tym temacie) chciałby, aby Odra nie została pogłębiona tylko do Łubowic, ale również dalej – przynajmniej do miejsca, w którym Rudka (rzeka przepływająca przez Kuźnię) wpada do Odry.

– Chcielibyśmy jeszcze w tym roku doprowadzić Odrę do stanu żeglowności – dodaje R. Myśliwy. Wracając do oferty przedsiębiorcy z Opola, zainteresowanego komercyjnym prowadzeniem linii żeglugi, jest on gotów sprowadzić do Raciborza komfortowy, 40-osobowy tramwaj wodny z podgrzewaną podłogą, jednak w zamian oczekiwałby wykupu przez gminę Racibórz pakietu biletów (np. dla uczniów raciborskich szkół), tak aby miał gwarancję opłacalnego obłożenia miejsc w tramwaju. Rozmowy na ten temat mają zostać wznowione, gdy Odra będzie już na tyle żeglowna, aby tramwaj nie utknął na pierwszej lepszej łasze.

(żet)


Zobacz również:

Ludzie:

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Były naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu