Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z militarnym zacięciem promują patriotyzm

Kilka lat temu zaczęło się od grupki zapaleńców, którzy spędzali czas na wspólnej zabawie. Dzisiaj, Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion skupia prawie 30 osób i dba o to, aby cały czas żywe były zasady „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Z militarnym zacięciem promują patriotyzm

Nieformalna grupa działała od 2009 roku, a w lutym 2014 roku zarejestrowane zostało stowarzyszenie. – Zaczęło się od grupy kolegów, dla których czytanie o historii i militariach było już niewystarczające i chcieli spróbować czegoś więcej, więc zaczęli zgłębiać tajniki taktyki. Z czasem dołączyli do tego walkę wręcz oraz musztrę Wojska Polskiego – wspomina Jacek Buchcik, prezes Stowarzyszenia Task Force 13 Scorpion. Obecnie grupa zrzesza osoby ze Świerklan, Jankowic, Rybnika, Raciborza oraz okolic Jastrzębia-Zdroju. Stowarzyszenie krzewi postawy patriotyczne wśród młodzieży, a także propaguje wiedzę, na temat taktyki, pierwszej pomocy, strzelectwa i technik linowych. – Szkolimy także klasy mundurowe w zakresie musztry i walki wręcz, organizujemy również obozy szkoleniowe. Dołączyć do nas może każda osoba, która ukończyła 16. rok życia i nie jest karana wyrokiem sądowym. Od osób niepełnoletnich wymagana jest naturalnie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych – dodaje prezes.

Działania w terenie

Część z osób zrzeszonych w TF 13 Scorpion wywodzi się ze służb mundurowych, np. ze straży granicznej czy policji. Z kolei inni, chcą związać swoją przyszłość z formacjami militarnymi. W stowarzyszeniu otrzymują solidne podstawy, co jest przydatne przy rekrutacji np. do Narodowych Sił Rezerwowych. Stowarzyszenie współpracuje z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku oraz Komendą Miejską Policji w Rybniku i OSP Jankowice dzięki czemu członkowie mogą być na bieżąco z nowinkami z branży. Ważnym aspektem działalności TF 13 jest zdobywanie praktycznych umiejętności. Członkowie wyposażeni są w umundurowanie i osprzęt taktyczny. Prawie każdy posiada swoją replikę broni w technologii ASG, czyli pozbawioną cech bojowych, a jednocześnie zapewniającą realizm działań taktycznych. Takie repliki strzelają małymi kulkami (średnica 6 mm). Taka amunicja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ale pozwala na dobrą zabawę podczas rozgrywki. Oczywiście przy użyciu replik bardzo ważne są środki ochrony osobistej, np. gogle czy maski i hełmy, bo oberwanie nawet małą plastikową kuleczką może pozostawić siniaka, a dla delikatnych części ciała może być bardziej niebezpieczne. Aby używać replik nie potrzeba pozwolenia, a jedyne co ogranicza amatorów takiej zabawy to budżet i wyobraźnia.

Zapraszają panie

Warto wspomnieć, że członkowie Task Force 13 Scorpion biorą udział w obchodach świąt narodowych i licznych turniejach strzeleckich. Wkrótce TF 13 będzie obecne m.in. w Kuźni Raciborskiej na uroczystościach związanych z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej, a także na obchodach Święta Wojska Polskiego w Rybniku. W kwietniu stowarzyszenie planuje organizację trzeciej edycji zawodów sportowo-obronnych dla uczniów klas mundurowych. Zawody odbędą się w Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wkrótce wystartują też zajęcia z samoobrony dla kobiet, adresowane dla pań z terenu gminy Świerklany. Będą miały na celu przygotowanie uczestniczek do konfrontacji z napastnikiem. Kurs trwać będzie od kwietnia do sierpnia, a zajęcia odbywać się będą na terenie obiektu sportowego LKS Orzeł Jankowice. Udział w zajęciach będzie bezpłatny, bo projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu gminy Świerklany.

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].