Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Za i przeciw dla budżetu obywatelskiego w Czerwionce-Leszczynach

Dariusz Szymczak z Wodzisławia i Piotr Masłowski z Rybnika – czyli dwaj wiceprezydenci z sąsiednich miast, zostali zaproszeni do Czerwionki-Leszczyn, by opowiedzieć o blaskach i cieniach budżetu obywatelskiego. Gmina rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania w przyszłym roku budżetowym, a miniona konferencja była pierwszym spotkaniem w tej tematyce.

Za i przeciw dla budżetu obywatelskiego w Czerwionce-Leszczynach

W spotkaniu oprócz zaproszonych wiceprezydentów miast udział wzięli przedstawiciele władz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny oraz dyrektorzy jednostek miejskich. O roli budżetu obywatelskiego opowiedziała również Anna Pomykoł – prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. – Dzisiejsze spotkanie i dyskusja świadczą o odpowiedzialnym podejściu władz samorządowych Czerwionki-Leszczyn do wdrożenia mechanizmu budżetu obywatelskiego. Godna podkreślenia jest troska o wypracowanie jak najlepszego pomysłu na wdrożenie budżetu obywatelskiego w gminie – zaznaczyła Anna Pomykoł. – Otwierając tę dyskusję odpowiadamy na potrzeby mieszkańców i zarazem oddajemy kolejną część współdecydowania o kształcie gminy w ich ręce – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski.

Wzmocnienie demokracji

Budżet obywatelski to jedna z najskuteczniejszych praktyk współuczestnictwa w procesie zarządzania miastem. Mechanizm skierowany jest do mieszkańców, którzy posiadają własny pomysł na wydanie pieniędzy. W ramach procesu uprawnieni mieszkańcy mają prawo zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich dzielnicy lub całego miasta, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Wyliczając atuty budżetu obywatelskiego Piotr Masłowski wskazał na wzmocnienie procesu demokracji, większe zrozumienie zasad działania administracji lokalnej, wzrost świadomości związanej z funkcjonowaniem budżetu. Największą trudność postrzegał w mnogości procedur administracyjnych.

Mieszkańcy mogą zdecydować

Dariusz Szymczak podkreślił, że mechanizm wymaga bardzo dobrej organizacji. – Wszyscy się uczymy i staramy się wypracować najbardziej trafne rozwiązania. W Wodzisławiu Śląskim budżet partycypacyjny realizowany był dwa lata, w tym roku jednak budżetu obywatelskiego nie ma. Chcemy zebrać doświadczenia, zdiagnozować czy formuła, którą przyjęliśmy jest właściwa – zwrócił uwagę Szymczak. W czasie dyskusji poruszano zarówno zalety, jak i wady budżetu obywatelskiego. Goście dzielili się swoimi przemyśleniami i obawami związanymi z wprowadzeniem nowego mechanizmu.

Co warto podkreślić, Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny wdrożyła już dwa niezwykle ważne mechanizmy wsparcia inicjatyw mieszkańców: fundusz sołecki oraz inicjatywy lokalne. Co podkreślono, kolejne rozwiązanie, jeśli zostanie przyjęte, nie spowoduje likwidacji już tych wdrożonych.

Szymon Kamczyk

 

Ludzie

Dariusz Szymczak

Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].