Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Rodziny wielodzietne z Gorzyc proszą o ulgi na śmieci

25.03.2016 18:46 | 2 komentarze | art

Około 170 rodziców podpisało się pod petycją o wprowadzenie na terenie gminy ulg w opłacie za wywóz śmieci dla rodzin wielodzietnych.

Rodziny wielodzietne z Gorzyc proszą o ulgi na śmieci
Gminna karta „Rodzina 3+” wraz z wynikającymi z niej ulgami, zostanie zastąpiona rządową „Kartą Dużej Rodziny”. To doskonała okazja by powiększyć pakiet ulg o ulgę na opłatę za śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Petycja trafiła do Urzędu Gminy w lutym i została przekazana radzie gminy. Radnym została przedstawiona kilkanaście dni później na wspólnym posiedzeniu komisji rady gminy. Autor petycji Leszek Pukowski wskazuje, że od 1 stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości na terenach gmin, która umożliwia wprowadzanie ulg na śmieci dla uczestników rządowego programu „Karta Dużej Rodziny”. - W imieniu swoim i innych rodzin wielodzietnych z naszej gminy proszę o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłaty śmieciowej – pisze Leszek Pukowski, autor petycji. Jak dodaje, rodziny wielodzietne ponoszą najwyższe koszty społeczne oraz mocno wspierają budżet państwa, choćby wysokim podatkiem VAT na ubranka dziecięce. Pod petycją podpisało się około 170 rodziców, wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Na następnych posiedzeniach petycją zajmą się radni z komisji właściwych ds. budżetu oraz ds. rodziny. Już teraz można jednak stwierdzić, że wielkiego entuzjazmu petycja nie wywołała. - Musimy uważać, żebyśmy nie uruchomili lawiny podobnych żądań – skwitował Krzysztof Małek, przewodniczący rady gminy, z zawodu nauczyciel, a więc przedstawiciel środowiska, któremu na dzietności powinno szczególnie zależeć.

Pomoc na niby kontra pomoc realna

Tymczasem jest dobra okazja do wprowadzenia ulgi śmieciowej. Gminny program „Rodzina 3+”, wprowadzony poprzedniej kadencji, przewidujący ulgi dla rodzin wielodzietnych został właśnie zlikwidowany. Korzyść dla rodzin była z niego bowiem niewielka. Nawet wójt gminy przyznaje, że jedyną do tej pory realną ulgą dla rodzin wielodzietnych, zaproponowaną im przez gminę w ramach karty „Rodzina 3+” była możliwość zakupu tańszych biletów wstępu na basen Nautica. - Teraz ulga ta po prostu została podpięta pod „Kartę Dużej Rodziny” - wyjaśnia Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Posiadacze karty (ale tylko zameldowani na terenie gminy) mają 30-procentową ulgę na wstęp do Nautiki. W ubiegłym roku z ulgi skorzystało 1032 dzieci oraz 406 dorosłych. Gminę kosztowało to raptem 3507 zł, ale jak zauważyła skarbnik gminy basen i tak zarobił na ulgowych biletach około 11 tys. zł. - Pamiętajmy, że nie wiadomo czy ludzie ci przyszliby na basen, gdyby tej ulgi nie było – zaznacza Bernadeta Grzegorzek, skarbnik gminy.

Posiadacze „Karty Duże Rodziny” korzystać będą mogli również z ulg, jakie oferowali prywatni partnerzy zlikwidowanego programu gminnego m.in. księgarnia czy szkoła nauki jazdy. Oczywiście pod warunkiem, że partnerzy ci, będą kontynuowali swój udział w programie ogólnopolskim. Za to gmina ma teraz szansę na wprowadzenie ulgi, z której skorzystają bez wyjątku wszystkie rodziny wielodzietne – wszyscy wszakże za śmieci płacić muszą. To test dla radnych – czy chcą tylko o polityce prorodzinnej w Gorzycach opowiadać, czy też chcą zrobić coś konkretnego.

U sąsiadów taką ulgę mają

Zaznaczmy, że Gorzyce wcale nie byłby pierwszą gminą, która uczyniłaby taki ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych. Ulgi śmieciowe na trzecie i kolejne dziecko funkcjonują np. w Lubomi. - Od czerwca ubiegłego roku funkcjonują one w oparciu o naszą uchwałę, która co prawda została zaskarżona, ale od 1 stycznia tego roku istnieje możliwość stosowania ulg śmieciowych ze względu na kryterium finansowe, a także dla rodzin wielodzietnych w ramach programu rządowego „Karta Dużej Rodziny”. Stąd nasze ulgi w najbliższym czasie zostaną podpięte właśnie do programu rządowego. Uchwała jest już przygotowywana – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia