Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Młodzież to nasz najmocniejszy atut

24.03.2016 00:56 | 0 komentarzy | żet

- Sami gimnazjaliści na ogół snuli się w mniejszych lub większych grupkach pomiędzy stoiskami i klasami, wstydząc się zadać nurtujące ich pytania (...) Choć nie zabraklo również tych odważnych - komentuje targi pracy i edukacji w Raciborzu Wojtek Żołneczko.

Młodzież to nasz najmocniejszy atut
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W minionym tygodniu relacjonowałem Powiatowe Targi Pracy i Edukacji w Raciborzu. Przez dwa dni rozmawiałem z młodzieżą, osobami bezrobotnymi i przedstawicielami pracodawców, mając tym samym przegląd rozmaitych postaw – od „jestem tu, bo mi każą/nie mam lekcji”, przez „nic mi się nie chce”, na „skoro już tu jestem, skorzystam/dam ile tylko się da” skończywszy.

Tę ostatnią, najbardziej wartościową i budującą postawą wykazała się przede wszystkim młodzież naszych szkół ponadgimnazjalnych, która z wielkim zaangażowaniem prezentowała atuty swoich szkół, zachęcając gimnazjalistów do kontynuacji nauki w ich placówkach. Sami gimnazjaliści na ogół snuli się w mniejszych lub większych grupkach pomiędzy stoiskami i klasami, wstydząc się zadać nurtujące ich pytania. Taki wiek. Choć nie zabrakło również tych odważnych, rozumiejących wagę decyzji, którą wkrótce będą musieli podjąć. Oni wypytywali swoich starszych kolegów o wszystko, co związane z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.

Jestem więcej niż pewien, że za rok – dwa, to właśnie ci odważni uczniowie zajmą miejsce swoich starszych kolegów, tworząc nową awangardę naszych liceów, techników i szkół zawodowych.

Wojciech Żołneczko
dziennikarz „Nowin Raciborskich” oraz portalu nowiny.pl.