Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Rybnik będzie gotowy na program „Rodzina 500 plus”

19.03.2016 11:31 | 0 komentarzy | pm

Rybnik przygotowuje się do obsługi programu „Rodzina 500 plus”. Wiemy już gdzie będzie można złożyć wniosek. – Na 1 kwietnia przygotowujemy siedem miejsc, w których będą wydawane i przyjmowane wnioski. Chcemy jak najbardziej usprawnić całą procedurę – wyjaśnia Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.

Rybnik będzie gotowy na program „Rodzina 500 plus”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Punkt na Kościuszki

Jednocześnie Miasto przygotowuje lokal w centrum (ul. Kościuszki 61/5), który wymaga jednak remontu. Potrzebne jest 250 tys. zł na remont pomieszczenia i 146 tys. zł na wyposażenie lokalu. – Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych pieniędzy na realizację programu 500 plus, a w budżecie nie było na to zabezpieczonych środków. Dlatego ciężko mi dziś powiedzieć, kiedy ten punkt będzie do dyspozycji mieszkańców – mówi wiceprezydent, który tłumaczy jedocześnie, że do obsługi bieżącej, na początek zatrudnionych zostanie 11 stażystów za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Stażyści będą pracowali przez miesiąc przed wdrożeniem programu po to, aby się przeszkolić i zapoznać ze sposobem przyjmowania wniosków – dotyczących świadczeń o podobnym charakterze, jak program 500 +. W tej chwili pracuje już dziewięciu stażystów, dwa kolejne staże są na etapie załatwiania formalności.

Przez internet

W Rybniku mieszka 23 tys. 816 osób do 18. roku życia (dane na koniec lutego). Ze względu na kryteria programu nie jest możliwe wskazanie liczby osób, które będą uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach przedsięwzięcia. Dopiero etap weryfikacji wniosków będzie mógł wskazać konkretne dane w tym zakresie. Szacuje się, że kwota wypłat w perspektywie rocznej (12 miesięcy) to 100 – 120 mln zł.

– Będziemy próbowali nakłaniać rybniczan, aby jak najwięcej z nich złożyło wniosek przez internet. Na początku napięcia na pewno będą. Do lata może być lekki chaos – ale uważam, że sobie z tym poradzimy. Teraz nie zadeklaruję, kiedy pierwsze pieniądze zostaną wypłacone – w kwietniu czy w maju. My też nie wiemy, kiedy je dostaniemy fizycznie – tłumaczy Masłowski i dodaje: – Ważnym tematem jest również obsługa kasowa całego przedsięwzięcia, bo OPS nie będzie w stanie sam tego przeprowadzić. Musiałby rozbudować cały swój system i pomieszczenia, dlatego chcemy, aby zajął się tym jeden z banków. Musimy to zrobić w trybie konkursu, więc zobaczymy co z tego wyjdzie – tłumaczy wiceprezydent, który przypomina również, że wniosek można złożyć aż do czerwca, a on i tak będzie obowiązywał od kwietnia, dlatego nie ma sensu się spieszyć.

2 proc. prowizji

Samorządy otrzymają na realizację programu 500 plus prowizję 2 proc. z wypłacanych środków – w pierwszym roku funkcjonowania programu i 1,5 proc. w roku przyszłym i latach następnych. – Taka kwota spokojnie wystarczy nam, aby zatrudnić osoby potrzebne do przyjęcia i zweryfikowania wniosków, a także na przygotowanie lokalu, gdzie będzie znajdował się główny punkt obsługi programu „Rodzina 500 plus” – kończy Piotr Masłowski.

Marek Pietras


Lokalizacja punktów, w których będzie można złożyć wiosek

• Dom kultury w dzielnicy Chwałowice, ul. 1 Maja 91B,

• Dom kultury w dzielnicy Niedobczyce, ul. Barbary 23,

• Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, ul. Ignacego Mościckiego 15,

• Dom Kultury w dzielnicy Boguszowice, Plac Pokoju 1,

• Biblioteka Główna ul. Księdza Józefa Szafranka 7,

• Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej ul. Świętego Józefa 30,

• Klub Kultury Harcówka w dzielnicy Ligota ul. Zakątek 19.


Złóż wniosek przez internet

Wniosek przez internet można złożyć korzystając z portalu emp@tia, który adresowany jest do wszystkich obywateli, lecz szczególnie do osób i rodzin korzystających ze świadczeń socjalnych oferowanych przez państwo. Adresatami portalu są również pracownicy instytucji realizujących politykę socjalną państwa. Portal emp@tia w jednym miejscu gromadzi kompletne i aktualne informacje pozwalające skutecznie skorzystać z oferowanych przez państwo polskie świadczeń socjalnych i ewentualnie o nie zawnioskować. Adres: www.empatia.mpips.gov.pl.