Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Zdrowo – smacznie – artystycznie, czyli Ogólnopolski Konkurs Cukierniczy dla szkół

17.03.2016 14:52 | 0 komentarzy | (q)

Pod taką nazwą Hufiec Pracy w Rybniku wraz z Centrum Targowym FairExpo Katowice zorganizowali 14 marca finał Ogólnopolskiego Konkursu Cukierniczego dla szkół i organizacji młodzieżowych. 

Zdrowo – smacznie – artystycznie, czyli Ogólnopolski Konkurs Cukierniczy dla szkół
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedsięwzięcie miało charakter otwarty i było adresowane do młodzieży szkolnej, uczniów pobierających naukę u pracodawców oraz członków organizacji lub stowarzyszeń młodzieżowych, których obszar nauki i pasji związany jest z cukiernictwem bądź branżą spożywczą. Konkurs był imprezą towarzyszącą podczas VII Targów Cukierniczych, Piekarniczych i Lodziarskich „SweetTARGI” 2016 i składał się z dwóch etapów.

W pierwszej części eliminacyjnej zadanie uczestników polegało na wykonaniu i przedstawieniu dowolnego dzieła cukierniczego (tort, ciasto, deser etc.), podkreślającego jego walory zdrowotne, smakowe i artystyczne. Dwuosobowe zespoły młodzieży, pod opieką instruktorów, pracodawców, nauczycieli bądź wychowawców, nadsyłały prace i receptury w formie prezentacji PowerPoint starając się o zakwalifikowanie swojego dzieła do etapu finałowego w Katowicach. Komisja konkursowa, spośród dziesięciu zgłoszeń, wyłoniła osiem najlepszych zespołów, które mogły wykonać i zaprezentować swoje prace w trakcie trzeciego dnia SweetTARGÓW 2016.

Do wielkiego finału zakwalifikowały się następujące zespoły: Sandra Dębska i Mateusz Organka reprezentujący Zakład Cukierniczy "Michaś" Częstochowa, Roksana Zielińska i Żaneta Sosna z Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku, Karolina Kołodziej i Kornelia Masny - ZSZ Jastrzębie Zdrój, Natalia Boronowska i Natalia Puśledzka - OHP Jaworzno, Natalia Zięba i Kazimierz Brach - ZSZ Gorlice Wioleta Bara, Martyna Majcher - również ZSZ Gorlice, Katarzyna Baran i Joanna Kujawa - Akademia Szkolnictwa "AS" Inowrocław oraz Natalia Burawa i Justyna Czuj - ZSTiO Skoczów. Otwarcia konkursu oraz powitania uczestników dokonali: Piotr Kubica - Prezes Zarządu Centrum Targowego FairExpo, Bogumił Kanik - Wojewódzki Komendant ŚWK OHP oraz Magdalena Szrek – Moroń – Komendant Hufca Pracy w Rybniku. Organizatorzy imprezy podkreślili przede wszystkim innowacyjne podejście do cukiernictwa, które uwzględnia wpływ produktu na zdrowie człowieka. Następnie zespoły przystąpiły do drugiej części zmagań konkursowych, natomiast jury w składzie: Anna Kania – redaktor naczelna czasopisma i portalu „Mistrz Branży”, Sabina Duda - dietetyk Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku i nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Raciborza oraz Łukasz Anioł – mistrz cukiernictwa, reprezentant Polski na World Chocolate Masters w Paryżu, dokonywało oceny prac pod kątem wartości odżywczych i zdrowotnych, kunsztu i estetyki wykonania oraz walorów smakowych. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazywali się zaangażowaniem, kreatywnością oraz profesjonalizmem, jednak na podium mogły znaleźć się tylko trzy zespoły. Bezkonkurencyjni okazali się Sandra Dębska i Mateusz Organka reprezentujący Zakład Cukierniczy „Michaś” z Częstochowy, których dzieło pn. „Bezglutenowe ciasto czekoladowe z buraków” uzyskało maksymalną ilość punktów w każdej kategorii. Zdobywców nagrody głównej - atrakcyjnej wycieczki do Włoch - przygotował pan Marcin Sikorski. Ze zdobycia nagrody finansowej za drugie miejsce cieszyli się Wioleta Bara i Martyna Majcher z Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, którzy wykonali smaczną i zdrową „Szarlotkę pełnoziarnistą z jogurtem i miętą”. Trzecie miejsce przypadło Natalii Burawie i Justynie Czuj z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie za pracę pt. „Ciasto buraczkowo – migdałowe z marmoladą z suszonych moreli”.

Dodatkowo w trakcie pokazów konkursowych uczestnicy Klubu Aktywnych z HP w Rybniku przygotowali stoisko, gdzie odwiedzający targi mogli degustować zdrowe i smaczne pasty, wykonane wyłącznie z naturalnych produktów pochodzenia roślinnego m.in. siemienia lnianego, słonecznika, ciecierzycy. Młodzież Klubu Aktywnych promowała także własną inicjatywę pn. „OHP zdrowo je”, rozdając wykonane wcześniej ekologiczne torby z logiem projektu.

Podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród miało wyjątkowo uroczystą oprawę. Wszyscy uczestniczy zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami pamiątkowymi, natomiast laureaci zdobyli cenne nagrody, okazałe puchary i medale. Organizacja tak prestiżowej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia i życzliwości sponsorów: Centrum Targowego FairExpo (sponsor główny), czasopismo i portal „Mistrz Branży”, Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej z Rybnika, firma „Callebaut” oraz ŚWK OHP. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do osiągniętego sukcesu.

Tekst i zdjęcia: Radosław Bała Śląska WK OHP