Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

17.03.2016 00:50 | 1 komentarz | acz

Kiedy w prezydenckim samochodzie Andrzeja Dudy wybucha opona, my w trosce o naszych włodarzy sprawdzamy, czy i im coś nie grozi podczas służbowych podróży.

Władzo pokaż garaż
Starosta raciborski Ryszard Winiarski ostatnie tygodnie porusza się wysłużony fordem. Wkrótce przesiądzie się do nowej skody.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziurawa opona w samochodzie prezydenta i przymusowe lądowanie w rowie autostrady A4 to doskonały pretekst, aby sprawdzić, co stoi w przy urzędowych garażach. Okazuje się, że tylko niektórzy stawiają na nowoczesność i hybrydowe samochody jak toyota auris starosty rybnickiego Damiana Mrowca. Kupiona w ubiegłym roku, przejechała do tej pory 13,5 tysiąca kilometrów. Starosta objeżdża powiat w komforcie, podczas gdy szeregowi urzędnicy podróżują rozklekotanym seicento, którym niemal dziesięciokrotnie okrążyli ziemski glob. Przebieg fiata seicento pochodzącego z 2004 roku zaskakuje nawet samych urzędników, którzy początkowo oszacowali przebieg na 32 tys.km, szybko jednak odręcznie dopisano jedno zero. Z 320 tysiącami to jeden z najbardziej wyeksploatowanych pojazdów w urzędach w regionie. Po autostradach nie jeździ, więc urzędnicy są spokojni.

W kolejnych urzędniczych garażach wieje nudą. O tym, że wśród urzędników jest szał na skody wiadomo od dawna. Marka auta skromna i nie kłuje po oczach, ale pozory mylą. W modelach superb można upchnąć wiele luksusu. Właśnie takim podróżuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Auto, które wybrał sobie w 2007 roku Adam Fudali ma obecnie 87 tys. km przebiegu. Rybnicki urząd ma jeszcze dwie skody fabia (przebieg 131 i 66 tys. km) Jedną skodę oktavię z 2010 roku o przebiegu 58 tys. km, i dwa hyundaie i30. Najnowszy z roku 2015 przejechał dopiero 10 tys. km. Na razie kolejnych zakupów nie będzie. – Plan zamówień publicznych zaplanowanych do zrealizowania w 2016 roku w obecnej chwili nie zawiera pozycji dotyczącej zakupu samochodu służbowego – kwituje Anna Kolenda z biura prasowego UM w Rybniku.

W gminach samochodami służbowymi jeżdżą tylko włodarze Świerklan i Czerwionki-Leszczyn. W Świerklanach samochód służbowy marki opel wykorzystywany jest nie tylko przez wójta, ale także innych pracowników urzędu i do rozwożenia korespondencji. Auto ma na liczniku ponad 300 tys. km. – Do dojazdów i przyjazdów z pracy wykorzystuję prywatny samochód. Służbowego używam tylko na dojazdy do dalszych lokalizacji, np. do Katowic, ale to nie zdarza się często. W aucie, mimo jego wieku, czuję się bezpiecznie za sprawą dobrego kierowcy, który nie przekracza dozwolonych prędkości. Nie planujemy zakupu nowego auta, bo mamy inne potrzebne wydatki – mówi wójt Tomasz Pieczka. Wspomniany kierowca jest zatrudniony w urzędzie na etacie i pełni także rolę gońca.

W Czerwionce-Leszczynach burmistrz korzysta ze skody superb z 2007 roku, a aktualny przebieg pojazdu to 206 tys. km. Z auta oprócz burmistrza korzystają także pracownicy urzędu (wyjazdy na kontrole, wizje lokalne), delegacje przybywające do gminy oraz sami mieszkańcy – szczególnie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Samochód służy np. do przewozu osób starszych (np. jubilatów) na uroczystości do Urzędu Stanu Cywilnego. Obecny stan pojazdu wymaga wykonania kilku napraw mechanicznych i lakierniczych. – W żadnym samochodzie nie można czuć się w stu procentach bezpiecznie. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników – zarówno stanu technicznego auta, techniki jazdy, ale także infrastruktury drogowej, świadomości i odpowiedzialności innych użytkowników dróg – komentuje burmistrz Wiesław Janiszewski.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. dysponuje dwoma samochodami marki renault, rocznik 2011. Jeden z samochodów to renault fluence, drugi – renault latitude. – Obydwa samochody to pojazdy o standardowym wyposażeniu – zapewnia Wojciech Raczkowski, rzecznik prasowy starostwa. – Jedynymi odstępstwami od tej zasady są koła zapasowe w wyposażeniu (zakupione wraz z autami jeszcze w 2011 r., dzięki czemu zaoszczędzono wówczas kilka tys. zł w stosunku do odrębnego zakupu dwóch kompletów kół). Na dzień dzisiejszy nie planujemy wymiany żadnego pojazdu – dodaje. Jak widać, w wodzisławskim starostwie opony mają na oku, a nowy starosta Ireneusz Serwotka może bez problemu pędzić autostradami, bo samochody jeszcze wiele wytrzymają. Latitude ma na liczniku ok. 110 tys. km, a fluence – ok. 55 tys. km. W wodzisławskim magistracie znów skody, ale za to pachnące jeszcze nowością. Do wyboru są dwie: skoda superb i skoda oktavia. Pierwsza pochodzi z 2014 roku i przejechano nią zaledwie 14 tys. km. Urzędnicy częściej jeżdżą oktavią. Bo choć o rok starsza, ma na liczniku już 26 tys. km. – W tym roku nie planujemy wymiany pojazdów – zapewnia nas prezydent Mieczysław Kieca. Wodzisławski urząd ma jeszcze jeden pojazd, ale nie zobaczymy w nim prezydenta Kiecy. To pochodzący z 2007 renault trafic i do rajdów raczej nie służy.

No i wreszcie ktoś coś chce kupić. Takie plany ma Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Powiat posiada dwa pojazdy: 9-osobowy bus renault trafic oraz samochód osobowy. Jest to ford mondeo 1.8 benzyna z 2005 roku. Przebieg: 326 tys. km, a więc przebija nawet seicento rybnickich urzędników. Starosta Ryszard Winiarski postanowił się go wreszcie pozbyć. Marka niespodzianką nie będzie… – W tym roku zostanie zakupiony nowy samochód osobowy na potrzeby urzędu. Będzie to skoda superb 1.8 benzyna. Samochód o wartości 117,9 tys. zł będzie dostarczony do końca czerwca br. – informuje Karolina Kunicka z raciborskiego starostwa. Skodą również kończymy. – Urząd dysponuje skodą superb zakupioną w grudniu 2011r. Skoda ma 92 tysiące przebiegu. W ciągu kilku następnych lat urząd nie planuje kupić nowego auta – kończy nasze zestawienie Leszek Iwulski z Urzędu Miasta w Raciborzu.

(acz)

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Damian  Mrowiec

Damian Mrowiec

Radny Powiatu Rybnickiego.

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski