Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Obradowała komisja ws. Anny Ronin. Jedno posiedzenie nie starczyło

15.03.2016 09:24 | 0 komentarzy | ma.w

Radni spotkali się 11 marca. Obrady trwały prawie 6 godzin. Odbyły się przy jednym nieobecnym - zabrakło Franciszka Mandrysza. Dodatkowo pojawił się przewodniczący rady Henryk Mainusz.

Obradowała komisja ws. Anny Ronin. Jedno posiedzenie nie starczyło
Radna miejska Anna Ronin nie zgadza się na propozycję swego pracodawcy Martina Lippy z DFK. W sprawę zaangażowali się samorządowcy raciborscy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że rada miasta stoi przed koniecznością wypowiedzenia się w sprawie wniosku DFK, które zamierza zmienić warunki płacy i pracy radnej Anny Ronin. DFK tłumaczy to reorganizacją pracy redakcji Mittendrin, która będzie wydawać dodatek prasowy w dzienniku regionalnym. Anna Ronin uważa, że to działania związane z jej działalnością publiczną, za którą ze strony DFK spotyka ją krytyka. Radni miejscy postanowili powołać specjalną komisję do zbadania sprawy (skład: Szukalska, Rycka, Fica, Cofała, Szczygielski, Szczasny, Fiołka, Madrysz i Sokolik).

Jaka jest formuła pracy tej komisji? Zapytaliśmy o to Annę Szukalską jej przewodniczącą. - Na pewno nikogo nie przesłuchujemy. To uprawnienia innych służb. Po prostu porozmawialiśmy z zaproszonymi osobami. Członkowie komisji zadawali pytania, na które odpowiadali dwaj panowie z DFK i radna Ronin - wyjaśniła nam Szukalska.

Waldemar Świerczek i Martin Lippa z DFK odpowiadali razem. - Ponieważ we wnioku skierowanym do rady mowa była o pracownikach redakcji Mittendrin, a uczestnicy posiedzenia powoływali się na ich stanowisko w tej sprawie to przegłosowano wniosek komisji by zaprosić te osoby przed jej oblicze. Chodzi o trzech pracowników redakcji wymienionych we wniosku DFK - dodała przewodnicząca.

Ostateczne stanowisko komisji zostanie ustalone w drodze głosowania. Anna Szukalska przypomina, że nie będzie ono wiążące dla radnych na sesji gdzie zapadnie końcowa decyzja. Ma nadzieję, że komisja zdąży przygotować sprawozdanie z obrad i ogłosić swoje stanowisko jeszcze na sesję marcową.

Z tego co usłyszeliśmy od A. Szukalskiej komisja skupiła się na art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Mówi on o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy osobie będącej radną. Jeżeli ma ono związek z wykonywaniem przez radną mandatu i jest to możliwe do zweryfikowania to rada ma obowiązek nie wyrazić na to zgody. - To sedno naszego zajęcia się tą sprawą. Jeżeli komisja ustali, że są takie przesłanki, to radni muszą mieć świadomość, że mają taki obowiązek - zaznaczyła przewodnicząca komisji.

Gdyby mimo powyższego rada przychyliła się do wniosku pracodawcy to radnemu przysługuje możliwość odwołania się przed organem nadzoru prawnego.

Jak podkreśliła A. Szukalska, w sytuacji gdy nie ma przesłanek przemawiających za tym, że sprawa ma związek z wykonywaniem mandatu radnego, rada nie musi "z automatu" wyrazić zgody na zmiany w umowie o pracę radnej. - Decyzja każdego radnego jest w tym przypadku autonomiczna. Radni muszą jednak wziąć pod uwagę przepisy prawa pracy i zasady współżycia społecznego - podsumowała szefowa komisji.

Doświadczona w pracach komisji rewizyjnej Szukalska przyznaje, że praca nad sprawą dotyczącą Anny Ronin nie należy do łatwych. - Trzeba wygasić wszelkie emocje i podejść do sprawy neutralnie. Skupić się na przepisach, a nie odczuciach - uważa radna niezależna.

Kolejne posiedzenie komisji wyznaczono na środę 16 marca o godz. 17.00.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.