Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

RSS

Wiatrak pod Sudołem będzie słabiej kręcił

07.03.2016 08:36 | 0 komentarzy | ma.w

Turbina wiatrowa postawiona na wojnowickich polach, tuż przy granicy z Raciborzem, czeka na zgodę prezydenta Lenka by podłączyć urządzenie do stacji transformatorowej przy ul. 1 Maja. Włodarz doczekał się ustępstw ze strony inwestora.

Wiatrak pod Sudołem będzie słabiej kręcił
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby turbina mogła pracować potrzebne jest jej podłączenie do stacji transformatorowej w Raciborzu. Kabel łączący urządzenie z tą lokalizacją musi być ułożony na terenie, który należy do raciborskiego samorządu. W magistracie nie zgadzano się dotąd na funkcjonowanie wiatraka postawionego tak blisko zabudowań mieszkalnych. Zażądano od inwestora udowodnienia, że turbina nie będzie oddziaływać szkodliwie na otoczenie.

- Jesteśmy już na końcówce uzgodnień. Wydanie zezwolenia na podłączenie uzależniliśmy od spełnienia pewnych warunków. Stwierdziliśmy, że inwestor albo cofnie się z lokalizacją turbiny albo zmniejszy moc tej elektrowni tak by przestała oddziaływać na tereny Raciborza - wyjaśnia prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Na Batorego trafiły dokumenty, z których wynika, że moc turbiny zostanie ograniczona. - Jest taka szansa, że nie będzie oddziaływać na Sudół i okolicę. Inwestor umieścił ten fakt w postępowaniu środowiskowym jakie teraz się ponownie toczy. Jeżeli to się potwierdzi to nie widzę powodów by mu cokolwiek blokować - uważa M. Lenk.

Jak dotąd kabli łączących turbinę ze stacją nie pociągnięto jeszcze przez tereny gminy. Biegną na razie wzdłuż torów kolejowych. Aby dotarły do tzw. rozdzielni prądu - stacji transformatorowej przy ul. 1 Maja muszą znaleźć się na terenie paru działek należących do Miasta Racibórz.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.