Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Powiat rybnicki: Gminy gotowe na program "Rodzina 500 plus"

02.03.2016 07:06 | 0 komentarzy | ska

Sprawdziliśmy gdzie będzie można złożyć wnioski oraz czy program będzie się wiązać z zatrudnieniem nowych pracowników.

Powiat rybnicki: Gminy gotowe na program "Rodzina 500 plus"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wszystkich gminach powiatu rybnickiego za realizację programu Rodzina 500 plus odpowiedzialne będą ośrodki pomocy społecznej. Ich pracownicy już przystąpili do działania, aby mieszkańcom łatwiej było złożyć wnioski do programu. W gminach najczęściej punkty przyjmowania wniosków będą rozlokowane w kilku miejscach, a do pracy przy programie będą oddelegowani etatowi pracownicy lub osoby przyjęte na staż. – Wystąpiłem o dwie osoby, które odbędą staż w naszym ośrodku i pomogą w przyjmowaniu wniosków z programu „Rodzina 500 plus”. Te dwie osoby będą skierowane do przyjmowania wniosków w wyznaczonych punktach, poza ośrodkiem. Punkty zlokalizowane będą w budynku GOKiR w Świerklanach przy ul. Strażackiej oraz w budynku Galerii „Jan” w Jankowicach przy ul. Prostej. W budynku GOKiR także mieści się OPS, jednak na potrzeby przyjmowania wniosków udostępnione będzie biuro w części należącej do Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach – zapowiada Jarosław Tarnowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklanach.

Bez dodatkowych sił

Kolejność złożenia wniosku nie będzie wpływała na terminy wypłaty świadczenia, bo wszystkie wnioski złożone do czerwca będą obejmowały wypłaty za 3 miesiące – od kwietnia. – Wypłaty najszybciej ruszą w czerwcu, więc nie ma potrzeby, aby od razu w kwietniu udać się z wnioskiem. W naszej gminie wnioski przyjmowane będą w OPS. Nie planujemy dodatkowych etatów, bo uważamy, że poradzimy sobie własnymi siłami. W przypadku dużego zainteresowania, będziemy prosić urząd pracy o stażystę – informuje Marek Bąk, wójt Jejkowic. Również w gminie Czerwionka-Leszczyny nie planuje się poszerzania zatrudnienia w ośrodku pomocy społecznej. Wnioski do programu przyjmowane będą przez pracowników ośrodka w wyznaczonych do tego miejscach. – 1 i 2 kwietnia uruchomimy specjalne punkty, w których będzie można składach wnioski – we wszystkich sołectwach, w dzielnicy Czerwionka oraz dwa punkty w dzielnicy Leszczyny. To piątek i sobota, terminy są więc dogodne dla mieszkańców, dokładamy starań, aby sprawnie i blisko swoich domów mogli dopełnić niezbędnych formalności. Szczegółowe informacje będziemy podawać na stronie internetowej oraz w mediach lokalnych. Od 3 kwietnia pracownicy będą przyjmować wnioski w budynku MOK przy ul. Wolności w dzielnicy Czerwionka – zapowiada Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Stawiają na kompetencje

– Nastawiamy się na uruchomienie pojemnego i dostępnego punktu w urzędzie gminy, gdzie do dyspozycji będzie dwóch pracowników. Nieprzewidywalnym elementem jest zainteresowanie, bo może przyjść naraz 30 osób, a może też być jedna osoba – mówi Władysław Szwed, kierownik OPS w Lyskach. W Lyskach za przyjmowanie wniosków będą odpowiedzialni pracownicy OPS, bo jak twierdzi kierownik, muszą to być ludzie kompetentni i odpowiednio przygotowani do pracy przy udzielaniu świadczeń. W przypadku dużego zainteresowania rozważane jest uruchomienie innych punktów w gminie, na początek jednak rekomendowana będzie jedna lokalizacja. W Gaszowicach natomiast jeszcze trwają rozmowy co do konkretnego miejsca, w którym złożyć będzie można wniosek. – Tak jak w całej Polsce, także w naszej gminie program będzie realizowany przez OPS, a konkretnie przez dział świadczeń rodzinnych. Przyjmiemy do pracy dwie osoby do pomocy. Ze względu na trudności lokalowe, trwają w tej chwili rozmowy co do miejsca przyjmowania wniosków. O szczegółach planujemy poinformować mieszkańców przez Informator Gminny oraz w ogłoszeniach parafialnych, które dzięki uprzejmości proboszczów trafiają do prawie wszystkich mieszkańców – wyjaśnia Grażyna Pierchała, kierownik OPS w Gaszowicach.

Szymon Kamczyk