Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

To już dziś. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2016 07:56 | 0 komentarzy | żet

Gdy zachodnia Europa cieszyła się z wolności, którą przyniosło zakończenie II wojny światowej, "Żołnierze Wyklęci" walczyli nadal, próbując nie dopuścić do sowietyzacji Polski. O ich bohaterstwie pamiętamy szczególnie 1 marca.

To już dziś. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
luty
27 sobota

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [PROGRAM]

Start o godz. 18:00, trwa od 27 lutego do 06 marca wstęp wolny

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Żołnierzami Wyklętymi nazywamy antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu (apogeum walk przypada na lata 1944 – 1947). Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym dowódca jednostki wojskowej zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na mężu kobiety napisał o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko. Żołnierze Wyklęci nazywani są również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „żołnierzami niezłomnymi”.


Czytaj również: