Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Rybnik szuka dyrektorów

25.02.2016 16:46 | 0 komentarzy | KP

Prezydent Rybnika ogłosił niedawno konkursy na kandydatów na stanowiska dyrektora kilku rybnickich placówek oświatowych.

Rybnik szuka dyrektorów
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwycięzców wyłoni komisja

Tego typu konkursy ogłaszane są praktycznie co roku, głównie w związku z końcem kadencji dyrektora. Powody mogą być również inne. – Konkursy ogłasza się na przykład w przypadku rezygnacji urzędującego dyrektora czy jego przejścia na emeryturę. Do konkursu może przystąpić każdy, kto spełnia wymagania formalne określone w ogłoszeniu. Fakt ten jest weryfikowany w pierwszej fazie prac komisji konkursowej. Osoby, których dokumenty potwierdzają spełnianie wymagań, przechodzą do drugiej części konkursu, w której mają możliwość zaprezentowania swojej wizji pracy placówki oraz odpowiadają na pytania członków komisji – informuje Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta Rybnika. Magistrat szuka obecnie osób chętnych do objęcia stanowiska dyrektora w Przedszkolu nr 50, SP nr 28, ZSP nr 2, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2, Gimnazjum nr 3, ZS Mechaniczno-Elektrycznych, Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej oraz w Ognisku Pracy Pozaszkolnej – Zespół „Przygoda”. W sześciu przypadkach konkurs związany jest z końcem pięcioletniej kadencji dyrektora, w jednej placówce dotychczasowy dyrektor przechodzi na emeryturę, zaś jeden konkurs dotyczy całkiem nowej placówki (Przedszkole nr 50). Kandydatów na dyrektora placówki oświatowej ocenia najczęściej dziewięcioosobowa komisja. Osoby, które wygrają konkurs, otrzymają powierzenie stanowiska dyrektora z dniem 1 września 2016 roku na kolejne pięć lat.

Nie do ruszenia?

Jak się okazuje, nie zawsze dochodzi do sytuacji, że dyrektor, który pełnił swoją funkcję przez poprzednie pięć lat i znów kandyduje na stanowisko, broni swojej posady. – Każdy kandydat ma szansę wygrać konkurs – także wtedy, gdy konkuruje z obecnym dyrektorem. Przypadki takie mieliśmy również w Rybniku, na przykład w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w 2008 roku, w SP nr 5 w 2011 roku, w Przedszkolu nr 41 w roku 2013 czy w Zespole Szkół nr 3 w 2014 roku – wylicza Anna Kolenda z biura prasowego. Ta informacja powinna zachęcić więc pozostałych kandydatów, by stanęli w szranki z dotychczasowymi dyrektorami podczas tegorocznego konkursu. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym, telefonem kontaktowym i dopiskiem „Konkurs na stanowisko dyrektora (w tym miejscu nazwa placówki) w Rybniku” w terminie do 29 lutego na adres UM w Rybniku. O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie.

(kp)

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika