Czwartek, 23 maja 2019

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Abolicja dla dłużników. Urząd Miasta Racibórz daruje ci zaległości

22.02.2016 06:53 | 6 komentarzy | ma.w

Tego w Raciborzu jeszcze nie było. Urzędnicy są gotowi zrezygnować z należnych pieniędzy od mieszkańców, którzy nie zapłacili czynszu. Ile zamierzają darować? W innych śląskich miastach abolicja dotyczy nawet 70% zadłużenia.

Abolicja dla dłużników. Urząd Miasta Racibórz daruje ci zaległości
Abolicja dla dłużników czynszowych to kolejny pomysł firmowany przez zastępcę prezydenta miasta Irenę Żylak, która pracuje przy Batorego dopiero pół roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ugiegłym tygodniu z projektem zapoznali się radni miejscy i to oni wyznaczą poziom ulgi. W marcu powinna trafić pod obrady rady stosowna uchwała i nowe przepisy mogłyby wejść w życie w kwietniu. Dłużnik będzie musiał uregulować należność do końca roku. Zainteresowanych może być ponad pół tysiąca raciborzan.

(ma.w)


Fakt 1. Odsetki są już prawie takie jak dług

Niespłaconych czynszów w Raciborzu jest na ten rok już prawie 11 mln zł. Dochodzi do tego 9,2 mln zł odsetek. Jeszcze pięć lat temu kwota odsetek stanowiła połowę wartości należności czynszowych (4,7 mln zł na 8,2 mln zł długów). Jednak z roku na rok ich poziom wzrasta. Samorząd ponosi rosnące koszty obsługi zadłużenia – operacyjne, sądowe itd.

Fakt 2. Pieniądze od dłużników pozwolą na remonty

W urzędzie spodziewają się, że do miejskiej kasy wpłynie przynajmniej kilkaset tysięcy złotych z wpłat dłużników. Takie kwoty wzmocnią fundusz remontowy Miejskiego Zarządu Budynków i pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych prac w najbardziej zdewastowanych obiektach. Te potrzeby są już zdiagnozowane.

Fakt 3. Dłużnicy wyjdą na życiową prostą

Informacje o długu gromadzone są w tzw. BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Dziś zadłużenie czynszowe uniemożliwia ich posiadaczom wiele czynności finansowych. Nie dostaną kredytu, nie kupią nic na raty, a operator telefonii komórkowej czy dostawca internetu nie sprzeda im umowy abonamentowej. Dzięki abolicji takie problemy znikną.

Fakt 4. Poprawi się bieżąca regulacja czynszów w lokalach miejskich

Warunkiem spłaty będzie opłacanie comiesięcznych czynszów bez dnia zwłoki. Takie zobowiązanie wzmocni porozumienie podpisywane przez dłużnika z Miastem Racibórz. To będzie dodatkowy doping by na koniec roku cieszyć się z darowania większości należności. Nie będzie ani starych ani nowych długów.

Fakt 5. Ktoś w końcu zrobi z dłużnikami porządek

Archiwa urzędowe zawierają także zobowiązania mieszkańców, którzy już nie żyją. Abolicja pomoże w uporządkowaniu tego typu spraw choć aktualny monitoring zadłużenia już pomaga w wyłapywaniu takich przypadków. – Poszukiwanie prawnych spadkobierców dłużnika jest czasochłonne i wymaga nakładów pracy oraz finansowych. W wielu przypadkach najlepiej zakończyć te sprawy – uważa wiceprezydent I. Żylak.


Mit 1. Ci co płacą regularnie przestaną to robić

Nowa inicjatywa kierowana jest do osób, które z różnych powodów losowych wpadły w zadłużenie i nie potrafią rozwiązać tego problemu. Przy niskich dochodach mają spore zaległości. Miasto podaje im rękę, bo dbałość o interesy mieszkańców to obowiązek samorządu. Opłacanie czynszu to realizacja umowy jaką zawiera się przy wynajmie mieszkania. W urzędzie zakładają, że nikt świadomie nie zamierza łamać prawa.

Mit 2. To jest skok na miejską kasę by podreperować budżet

– Na jaką kasę? Tu chodzi o należności, które nie zostały uregulowane. Te pieniądze powinny być już dawno wpłacone. Abolicja stwarza szansę na odzyskanie przynamniej części długów. Niestety, większość z tych kwot istnieje tylko na papierze i szanse, że zmienią się w prawdziwe złotówki jest niewielka – przyznaje wiceprezydent Żylak.

Mit 3. Jednorazowa akcja, o której wszyscy szybko zapomną

Inicjatywa rzeczywiście jest ograniczona w czasie, ale to stanowi jej atut. O umorzenie długów można się starać cały czas. W przypadku abolicji mówimy o szansie, którą warto wykorzystać. Akcja potrwa znacznie ponad pół roku i zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom, być może na całe życie, bo może je skutecznie odmienić.


Część większego planu

Abolicja dla dłużników czynszowych to już trzeci pomysł firmowany przez zastępcę prezydenta miasta Irenę Żylak, która pracuje przy Batorego dopiero pół roku. Z sukcesem prowadzony jest projekt „Lokale na start” adresowany do przedsiębiorców. Miasto użycza im lokale by rozwijali swoje działalności. Powodzeniem cieszy się także sprzedaż działek budowlanych ze specjalną ulgą opartą na opłacie za użytkowanie wieczyste. To sposób na rywalizację z sąsiednimi gminami w pozyskiwaniu nowych mieszkańców. Sprawdza się też oferta mieszkań dla pracowników na wniosek pracodawcy oraz dla absolwentów szkół wyższych. Są już pierwsi chętni. – Ja się dopiero rozkręcam – uśmiecha się Irena Żylak pytana o kolejne propozycje ze swojej działki, czyli wspierania przedsiębiorczości i polityki mieszkaniowej.


Cały Śląsk tonie w długach czynszowych

Bytom 166 mln zł
Sosnowiec 90 mln zł
Zabrze 63 mln zł
Rybnik 38 mln zł

Ludzie:

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza