środa, 20 października 2021

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Alarm Smogowy: pierwsze badanie powietrza w Raciborzu. Normy przekroczone o 400%

18.02.2016 21:05 | 3 komentarze | (q)

Raciborski Alarm Smogowy rozpoczął badanie jakości powietrza w Raciborzu. Pomiary są dokonywane mobilnym pyłomierzem wypożyczonym od Polskiego Alarmu Smogowego.

Alarm Smogowy: pierwsze badanie powietrza w Raciborzu. Normy przekroczone o 400%
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy pomiar dokonany w Raciborzu w dniu 18.02.2016 wskazał na przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu. O godz. 17.30 jego stężenie na ul. Wojska Polskiego w Raciborzu wynosiło 184 μg/m3. Średniodobowa dopuszczalna norma tego pyłu w powietrzu wynosi 50 μg/m3. Można więc uznać, że o tej godzinie dopuszczalna norma tego zanieczyszczenia została przekroczona o niespełna 400%.

"Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży)."*

*źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.

Pomiary jakości powietrza będziemy prowadzić w różnych punktach Raciborza do końca lutego br.

Będziemy na bieżąco informować o wynikach na naszej stronie:

https://web.facebook.com/raciborskialarmsmogowy