Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozwody w Polsce. W dwóch przypadkach na trzy powództwo wnosi kobieta

W ciągu roku rozpada się w Polsce około 200 tys. małżeństw, w tym około 30 proc. w wyniku rozwodu, a pozostałe prawie 70 proc. w wyniku śmierci współmałżonka – podaje GUS.

Rozwody w Polsce. W dwóch przypadkach na trzy powództwo wnosi kobieta

W latach 90. ubiegłego wieku oraz na początku bieżącego stulecia proporcje wynosiły: niespełna 20 do ponad 80. Jak wynika z danych GUS, od kilkunastu lat notuje się ok. 65 tys. rozwodów rocznie. W 2013 r. orzeczono ich około 66 tys., o 24 tys. więcej niż w 1990 roku.

W 2013 r. na każde 10 tys. istniejących małżeństw 73 zostały rozwiązane orzeczeniem sądu, podczas gdy na początku lat 90-tych było ich niespełna 50. Niezmiennie w ponad dwie trzecie przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta.

Orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w ponad 3 proc. przypadków, wina męża orzekana jest w 18 proc. rozwodów, ale przeważnie sąd nie orzeka winy (ok. 74 proc. rozwodów). Najczęściej jako przyczynę rozwodu małżonkowie deklarują niezgodność charakterów, kolejne przyczyny to zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą oraz alkoholizm.

Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio ok. 14 lat. Według danych GUS w 2013 r. statystyczny rozwiedziony mężczyzna miał średnio 40-41 lat, a kobiety były o ponad dwa lata młodsze.

Wyznaczając opiekę nad nieletnimi dziećmi (w wieku poniżej 18 lat) pozostającymi z rozwiedzionego małżeństwa sąd najczęściej przyznaje opiekę wyłącznie matce (60 proc. przypadków w 2013 r.), wyłącznie ojcu jedynie w ok. 5 proc. przypadków, a w stosunku do 34 proc. rozwiedzionych małżeństw orzeka wspólne wychowywanie dzieci.

W 2011 r. w krajach Unii Europejskiej odnotowano prawie 1 mln rozwodów, to o ponad 100 tys. więcej niż w 2000 r.

W odniesieniu do liczby zawartych małżeństw oznacza to, że w 2000 roku na jeden rozwód przypadały prawie trzy nowe małżeństwa, a w 2011 r. już tylko dwa.

W 2013 r. najwyższe współczynniki rozwodów odnotowano w Łotwie, Danii i Litwie oraz Szwecji, natomiast najniższe - w Irlandii, Malcie i Włoszech. Polska mieści się wśród dziewięciu krajów o najniższym współczynniku rozwodów. Oprócz wymienionych należą do nich jeszcze Bułgaria, Rumunia, Grecja, Chorwacja i Słowenia.

źródło: GUS; Justyna Maletka/Kurier PAP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
bystrzak 06.02.2016 10:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Prawda jest taka, że do rozwodu ludzie zaczeli podchodzić jak do wymiany mieszkania czy auta. Znudził nam się ford ? Nic nie szkodzi można kupić audi. Moim zdaniem jakaś 1/4 rozwodów ma jakieś racjonalne podstawy. Przemoc, pijaństwo jakiś hulaszczy tryb życia współmałżonka. Zwyczajne znudzenie się sobą nawzajem to pozostałe 3/4 rozwodów. No ale kto komu zabroni.