Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Górnictwo: Teraz czas na ruch ministra

05.02.2016 20:35 | 0 komentarzy | acz

Przeszło cztery godziny obradował w piątek w Warszawie Trójstronny Zespół Branżowy ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu z przedstawicielami górniczych central związkowych i związków pracodawców stronę rządową reprezentował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Górnictwo: Teraz czas na ruch ministra
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Wymieniliśmy poglądy na temat trudnej sytuacji w branży i w poszczególnych spółkach węglowych oraz na temat sposobów rozwiązania tych problemów. Minister Tchórzewski przedstawił swoją ocenę sytuacji, przedstawiciele strony społecznej prezentowali swoje argumenty. Podtrzymaliśmy nasz postulat dotyczący wycofania przez zarząd Kompanii Węglowej decyzji o wypowiedzeniu porozumienia z lipca ubiegłego roku. Trudno mówić, że nastąpiło zbliżenie stanowisk, ale minister zapewnił, że w połowie tygodnia poinformuje stronę społeczną o dalszych decyzjach resortu i może wtedy dojść do kolejnego spotkania już na Śląsku – powiedział po zakończeniu obrad przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek.

W tym tygodniu w Katowicach odbyły się dwie rundy rozmów przedstawicieli kompanijnych central związkowych z zarządem KW i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. Obie nie przyniosły rozstrzygnięć. Po fiasku tych rozmów, 4 lutego przedstawiciele central związkowych podjęli decyzję, że we wtorek 9 lutego we wszystkich kopalniach i zakładach spółki zostaną przeprowadzone masówki informacyjne dla załóg.