Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Winien/Ma. Najbardziej zadłużeni i najlepiej zarabiający politycy w powiecie

04.02.2016 06:31 | 0 komentarzy | ma.w

Dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze zestawienie oszczędności i majątku jakim dysponują samorządowcy Raciborszczyzny. Publikowaliśmy je jesienią ubiegłego roku. Tym razem zestawiliśmy 165 lokalnych polityków – od włodarzy gmin po radnych i sprawdziliśmy ile zarabiają oraz na ile zadłużyli się w bankach.

Winien/Ma. Najbardziej zadłużeni i najlepiej zarabiający politycy w powiecie
Górny rząd (najbardziej zadłużeni radni w powiecie): Marcin Dreja (radny Kornowaca), Martin Malcharczyk (radny Pietrowic), Radosław Kasprzyk (radny Kuźni). Dolny rząd (najlepiej zarabiający): Marceli Klimanek (radny powiatu), Paweł Machowski (radny Krzyżanowic), Łukasz Kocur (radny powiatu).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Upublicznienie tych danych nie spodoba się samorządowcom, ale dane te są powszechnie dostępne w postaci oświadczeń majątkowych, które corocznie muszą składać osoby pełniące funkcje publiczne. Aktualnie można poznać informacje dotyczące 2014 roku. Wiosną niektóre z nich będzie można zaktualizować w oparciu o „zeznania” polityków za miniony rok.

Oprac. ma.w


Powiat Raciborski (starostwo i rada powiatu)

Władze: Starosta raciborski Ryszard Winiarski podał 177 tys. zł dochodu. Po kredyty sięgał w Banku Spółdzielczym na kwotę 87,5 tys. zł. Jego zastępca Marek Kurpis wykazał 79 tys. zł zarobków rocznych oraz 1,7 tys. CHF kredytu i 66 tys. zł pożyczonych na zakup auta. Drugi z zastępców Winiarskiego – Andrzej Chroboczek nie brał kredytów, a zarobił w ciągu roku 147 tys. zł.

Radni. Najlepiej zarabiający: Wyprzedził wszystkich Łukasz Kocur zarobkujący w izbie rzemieślniczej za granicą. Jego dochód sięgnął 31 tys. euro (137 tys. zł). Drugi jest Marceli Klimanek, który z praktyki lekarskiej osiągnął 122 tys. zł. Prawie 100 tys. zł zarobił Józef Stukator kiedy pracował w starostwie.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Również w tym zestawieniu prym wiedzie Ł. Kocur. W ING zaciągnął ponad 487 tys. zł kredytu. Za nim plasuje się Adam Wajda z 37 tys. CHF (ponad 144 tys. zł) i 27 tys. zł pożyczki w BGŻ. W tym gronie znalazł się też Dawid Wacławczyk – 21 tys. CHF (82 tys. zł) oraz pożyczka na rozwój firmy 20 tys. zł.


Racibórz (urząd i rada miasta)

Władze: Prezydent Raciborza Mirosław Lenk wykazuje 186 tys. zł rocznego dochodu. Nie zaciągał kredytów. W oświadczeniach jego zastępców czytamy, że Irena Żylak po stronie dochodów podała ponad 164 tys. zł, a Wojciech Krzyżek – ponad 160 tys. zł. Pierwszy zastępca musi oddać do banku BGŻ 60 tys. CHF (franków szwajcarskich), a drugi w tej samej placówce ponad 183 tys. zł i jeszcze 27 tys. zł w Getin Banku.

Radni. Najlepiej zarabiający: Na czele znalazł się Piotr Klima, właściciel aptek z dochodem rzędu 245 tys. zł. Zbigniew Sokolik, który jest właścicielem firmy Zamtech osiągnął dochód w wysokości ponad 184 tys. zł. Ponad 100 tys. zł zarabia rocznie Jan Wiecha na stanowisku kierowniczym w Rafako.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Tu również liderem jest Piotr Klima. Wykazał ponad 918 tys. zł kredytu na prowadzenie działalności. Zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 359 tys. zł wpisał do oświadczenia Zbigniew Sokolik. Jan Wiecha zdecydował się w ING na 386 tys. zł w kredycie hipotecznym.


Kuźnia Raciborska (urząd i rada miasta)

Władze: Burmistrz Paweł Macha wykazał około 10 tys. euro jakie zarobił jako kapitan żeglugi. Nie pożyczał nic w banku. Jego zastępczyni Gabriela Tomik podała 52 tys. zł dochodu z pracy w starostwie kędzierzyńsko-kozielskim. Ma na koncie kredyt – 25 tys. zł na zakup samochodu.

Radni. Najlepiej zarabiający: Ponad 120 tys. zł dochodu wykazał Radosław Kasprzyk. Ma do tego pensję nauczyciela przekraczającą nieco 11 tys. zł. 95 tys. zł zarabia na stanowisku kierowniczym w SMF Scharf Polska Manfred Wrona. 4 tys. zł mniej od niego ma Roman Wilk, który jest obchodowym w elektrowni EDF w Rybniku.

Radni. Najbardziej zadłużeni: 5 kredytów i 1 leasing ma Radosław Kasprzyk. Największą kwotę wziął na dom – 368 tys. zł. Tadeusz Koral zadłużył się na 209 tys. zł. Gabriela Tokarska pożyczyła z Banku Spółdzielczego 47 tys. zł.


Krzyżanowice (urząd i rada gminy)

Władze: Wójt Grzegorz Utracki pobrał 167 tys. zł wypłaty rocznej. Jego zastępca wykazał 62 tys. zł jako nauczyciel zarobkujący w zespole szkół w Nędzy.

Radni. Najlepiej zarabiający: Ponad przeciętność wyrasta dochód roczny Adama Machowskiego. W DHL zarobił 152 tys. zł. 70 tys. zł dochodu wykazał Walter Witeczek prowadzący gospodarstwo rolne. 62 tys. zł zarabia Brygida Hanzlik nauczyciel w Owsiszczach.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Kredyt hipoteczny w wysokości 183 tys. zł ma Roman Kaczor. 119 tys. zł kredytu przedstawił w oświadczeniu Walter Witeczek. O 19 tys. zł mniej od niego pożyczył w Pekao Adam Smyczek (hipoteczny).


Pietrowice Wielkie (urząd i rada gminy)

Władze: Andrzej Wawrzynek, który pełni tu urząd wójta ma roczną wypłatę w wysokości 122 tys. zł. Sekretarz gminy Adam Wajda zarabia 88 tys. zł (o jego kredytach piszemy w części o radzie powiatu).

Radni. Najlepiej zarabiający: Na czele znalazł się rolnik z Pawłowa Martin Malcharczyk. Jego roczny dochód sięga 149 tys. zł. Henryk Joachim Marcinek ma o 30 tys. zł mniej. Na trzecim miejscu klasyfikujemy razem Joachima Wieczorka i Piotra Bajaka, którzy w rok zarabiają po 106 tys. zł

Radni. Najbardziej zadłużeni: Największą kwotę kredytu wykazał Martin Malcharczyk. Ten rolnik zadłużył się na ogólną kwotę ponad 944 tys. zł. Za nim znalazł się Henryk Joachim Marcinek. Prezes zarządu w OMAN wziął 623 tys. zł. Trzeci okazał się Andrzej Olbrich. Wulkanizator z Krowiarek ma kredyt obrotowy 74 tys. zł.

Kornowac (urząd i rada gminy)

Władze: Wójt Grzegorz Niestrój wykazuje 113 tys. zł wynagrodzenia. Wziął 50 tys. zł kredytu na budowę domu. Sekretarz gminy Radosław Łuszcz zarabia przez rok 72 tys. zł. Urzędnik ma do spłaty kredyt hipoteczny, który zaciągnął w kwocie 82 tys. zł.

Radni. Najlepiej zarabiający: Co charakterystyczne dla tej gminy najwyżej uposażeni są górnicy z pobliskiej KWK Rydułtowy. Marian Zimermann zarabia rocznie 109 tys. zł, Wilhelm Walenko 87 tys. zł., a Alfred Kocjan 69 tys. zł.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Marcin Dreja oświadczył, że na budowę domu przyjęć zaciągnął w gorzyckim banku 1,2 mln zł. Norbert Pientka podał kwotę 30 tys. zł, a Maria Mańczyk – 35 tys. zł.


Krzanowice (urząd i rada miasta)

Władze: W oświadczeniu burmistrza Andrzeja Strzedulli widnieje 538 zł straty w prowadzonej przezeń działalności gospodarczej zanim objął urząd. Zapożyczył się na kwotę ponad 44 tys. zł, częściowo u rodziny. Jego zastępca Jarosław Gałkowski ma emeryturę 48 tys. zł i kredyt 38 tys. zł w PKO.

Radni. Najlepiej zarabiający: Stawce przewodzi Andrzej Woźniak z Wojnowic, który prowadząc firmę zarobił 108 tys. zł. Wiceliderem jest Piotr Nachlik naczyciel Mechanika z rocznymi poborami rzędu 68 tys. zł. Na podium znalazł się także Tomasz Kostka uczący w Ekonomiku ze swoimi 57 tys. zł zarobku.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Najwyższy kredyt wziął Andrzej Woźniak – 180 tys. zł (hipoteczny). 45 tys. zł na zakup samochodu pożyczył Piotr Jureczka. Pozostali rajcy w ogóle nie sięgali po ofertę banków.

Nędza (urząd i rada gminy)

Władze: Wójt Anna Iskała rocznie może się pochwalić poborami w wysokości 163 tys. zł. Ma do tego 36 tys. zł emerytury. Sekretarz gminy Krystyna Tront zarobiła w rok 104 tys. zł. Obie panie nie korzystały z kredytów bankowych.

Radni. Najlepiej zarabiający: Wyraźnie odstaje na plus Norbert Gzuk. Jako zastępca dyrektora w Okręgowym Urzędzie Górniczym uzyskał 122 tys. zł. Za nim sklasyfikowaliśmy Krystiana Okręta nauczyciela z zarobkiem w wysokości 67,5 tys. zł. Emeryt Jan Francus ma rocznie 63,7 tys. zł. Wysokim przychodem i zarazem dochodem wykazał się Krystian Krótki. W oświadczeniu nie podzielił na składowe kwoty 502 tys. zł.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Emeryt Piotr Kudla nabrał najwięcej pożyczek, ponad 35 tys. zł. Drugi jest Gerard Przybyła z 30 tys. zł. 28 tys. zł pożyczyła Justyna Bonk-Mozgawa.


Rudnik (urząd i rada gminy)

Władze: Wójt Alojzy Pieruszka zarabia w ciągu roku 112 tys. zł. Sekretarz gminy Karina Lassak uzyskuje dochód w wysokości 61 tys. zł.

Radni. Najlepiej zarabiający: Najwięcej pieniędzy gromadzi w ciągu roku rolnik Grzegorz Pendziałek. Pracuje też w Ramecie. Razem ma ponad 111 tys. zł. Mirosłaj Golijasz funkcjonariusz straży granicznej może pochwalić się drugimi poborami w zestawieniu bo ma 70 tys. zł. 10 tys. zł mniej zarabia leśniczy w nadleśnictwie rudzkim Artur Oszak.

Radni. Najbardziej zadłużeni: Listę otwiera Grzegorz Pendziałek. Nabrał kredytów na ogólną kwotę ponad 363 tys. zł. Drugi plasuje się Sebastian Mikołajczyk z kwotą 170 tys. zł kredytu hipotecznego. 45 tys. zł na rachunku bieżącym pożycza Teresa Neblik.


Oszczędności włodarzy

Racibórz
Mirosław Lenk – 201 tys. zł

Kuźnia Raciborska
Paweł Macha – 836 zł i 5,3 tys. euro

Krzanowice
Andrzej Strzedulla – 2 tys. zł i 62 tys. zł w papierach wartościowych

Krzyżanowice
Grzegorz Utracki – 30 tys. zł

Pietrowice Wielkie
Andrzej Wawrzynek – 57 tys. zł i 4,3 tys. euro i 91 tys. zł w papierach wartościowych

Nędza 
Anna Iskała – 96 tys. zł

Rudnik
Alojzy Pieruszka – 83 tys. zł

Kornowac
Grzegorz Niestrój 670 zł i 60 tys. zł w papierach wartościowych

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Alfred Kocjan

Alfred Kocjan

Radny gminy Kornowac, sołtys Kobyli 

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Irena Żylak

Irena Żylak

Była wiceprezydent Raciborza

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Wiceburmistrz Krzanowic

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac 

Martin Malcharczyk

Martin Malcharczyk

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Jureczka

Piotr Jureczka

Radny gminy Krzanowice

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Piotr Kudla

Piotr Kudla

Radny gminy Nędza.

Piotr Nachlik

Piotr Nachlik

Radny gminy Krzanowice

Radosław Kasprzyk

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Roman Kaczor

Roman Kaczor

Radny gminy Krzyżanowice

Roman Wilk

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Teresa Neblik

Teresa Neblik

Radna Gminy Rudnik.

Tomasz Kostka

Tomasz Kostka

Radny gminy Krzanowice

Walter Witeczek

Walter Witeczek

Radny gminy Krzyżanowice

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

Łukasz Kocur

Łukasz Kocur

Radny Powiatu Raciborskiego.