Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Dlaczego alkoholicy wracają do picia?

29.01.2016 23:53 | 3 komentarze | woj

Rada miejska Krzanowic przyjęła coroczny program profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz program aktywności lokalnej.

Dlaczego alkoholicy wracają do picia?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Małgorzata Krzemień, kierownik GOPS-u oraz szefowa Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśniła radnym wątpliwości, o które pytali.

GKRPA będzie w tym roku dysponować 12 tys. zł, które rozdzieli na programy profilaktyczne (m.in. na sport). Profilaktyka alkoholowa to temat znany i w ostatnim czasie nie wydarzyło się nic co wzburzyłoby krzanowicką opinię publiczną. Z relacji M. Krzemień nie było również niepokojących sygnałów ze szkół, dotyczących narkotyków, co potwierdzają dane policji. Choć nie było żadnego tragicznego przypadku, to wciąż mówi się dużo o dopalaczach. Dlatego były i będą prowadzone wśród młodzieży akcje informacyjne o tych specyfikach.

Kierownik GOPS-u wyjaśniła przy okazji dlaczego odwyk alkoholowy nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. – Sam detoks (fizyczne i psychiczne odtrucie organizmu) dzieli od terapii zbyt długi czas. Leczenie powinno być ciągłe, ale takie nie jest – wyjaśniła. Podobnie jak pacjenci czekają w kolejce do lekarza specjalisty, tak alkoholicy oczekują po detoksie na terapię. Nie wszyscy są cierpliwi i właśnie w tym okresie wracają do picia. Dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu i sobie pomóc, są prowadzone różne akcje. Dla osób bezrobotnych uruchomiono właśnie program aktywności, choć z danych urzędników, pracy w okolicy nie brakuje.

(woj)


Ubodzy wychowują nowych ubogich

Wiele z osób korzystających do tej pory z pomocy OPS-u znalazło wyjście z trudnej sytuacji i np. znalazło pracę. Istnieje jednak tak zwane dziedziczenie ubóstwa, które dotyczy dzieci wychowanych w otoczeniu osób stale korzystających z pomocy społecznej. Kiedy dzieci te dorosną, nie znając innych przykładów, będą powtarzać wyuczone w domu schematy zachowań i oczekiwać pomocy z zewnątrz. W ten sposób same staną się beneficjentami OPS-u.

Ludzie:

Małgorzata Krzemien

Małgorzata Krzemien

Sekretarz Gminy Krzyżanowice