Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chirurg plastyk, który pokazuje ministrom środkowy palec [FILM]

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy podziwiać można obecnie niezwykłe prace niezwykłego człowieka. Jerzy Wilgus, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej docenianych i utytułowanych chirurgów plastycznych, który w wolnych chwilach tworzy bardzo oryginalne i nierzadko kontrowersyjne rzeźby. Do 7 lutego, część jego dorobku artystycznego będzie znajdowała się w Niewiadomiu.

Chirurg plastyk, który pokazuje ministrom środkowy palec [FILM]

Materiał wideo:

Złote ręce chirurgów

– Jeszcze w szkole podstawowej dostałem pierwszy zestaw dłut od mojego dziadka, który bardzo lubił rzeźbić w drewnie. Robił drewniane szachy, małe figurki krasnoludków. Tak właśnie rozpoczęła się moja przygoda z rzeźbieniem. Potem to się wszystko przeplatało, bo po liceum studiowałem rzeźbę w Krakowie, a po trzech semestrach stwierdziłem, że chciałbym też rzeźbić w materiale ludzkim. Zdałem na medycynę i po ukończeniu tego kierunku już wiedziałem, że nic innego nie będzie mnie interesowało, jak tylko chirurgia plastyczna. Jeden z moich profesorów, profesor Ginko, bardzo sławny, nie żyjący już chirurg, pasjonował się sztuką. Pięknie malował, robił karykatury i rzeźbił w drewnie. W moim wypadku ta nasza przyjaźń przerodziła się w hobby czy w pewnym sensie pracę. Robiliśmy razem duże rzeźby z drewna, co zakończyło się wspólną wystawą pod tytułem „Złote ręce chirurgów”. Może brzmi to śmiesznie, ale wystawa wyszła fajnie i było bardzo sympatycznie – w ten sposób swoją historię opowiada Jerzy Wilgus, którego wystawa „Metal, drewno, kamień”, prezentowana jest obecnie na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Prace trochę inne

O artyście i jego dziełach powiedzieć można sporo, ale z pewnością nie to, że są tradycyjne lub schematyczne. – Zawsze interesowało mnie, żeby moje prace były trochę inne. A że od wielu lat żegluję po morzach jako sternik jachtowy, spodobały mi się boje w kształcie „czegoś”: marynarza czy jakiegoś zwierzęcia. Kiedyś przypłynąłem na taką małą wyspę Cabrera na Balearach, gdzie nie wolno stanąć na kotwicy, a jedynie przywiązać jacht do boi. Te boje były tam bardzo brzydkie, obite, miały nieczytelne numery. I pomyślałem wtedy, jak mogłoby to być ładne, gdyby te boje coś przedstawiały. I tak powstała linia rzeźb pływających zakotwiczonych do dna zbiornika wodnego: morza, jeziora, czy rzeki.

Zrobiłem kilkanaście dużych rzeźb, mających 3-4 metry, które parę lat temu były wystawione na jeziorkach w Dolinie 3 Stawów w Katowicach – tłumaczy Jerzy Wilgus, pytany o to, skąd czerpie pomysły i inspiracje. Artysta rzeźbi w różnym materiale, ale przede wszystkim ludzkim, bo jako chirurg plastyczny, niejednokrotnie spędza przy stole operacyjnym po kilkanaście godzin. Jeśli chodzi zaś o materiał nieożywiony, to wymienić należy między innymi drewno, kamień, a w szczególności granit, metal czy plastik. – Rzeźby powstają na przykład w celu jakiegoś designu, żeby ozdobić kawałek ziemi. Sporo moich prac to także meble. Tutaj, w Niewiadomiu, można zobaczyć między innymi tzw. ławkopsa. Są też stoły zrobione z drewna, przedstawiające zjadające się smoki.

Środkowy palec

Pomysłów mam bardzo dużo. Niestety, mam też bardzo mało czasu na ich realizację – uśmiecha się doktor Wilgus, w kolekcji którego znajduje się też sporego rozmiaru rzeźba dłoni pokazującej...środkowy palec. – Powstała z frustracji. Ja już pracuję 35 lat jako lekarz. I za każdym razem nasze władze wymyślają coraz głupsze przepisy, szkodzące i nam – lekarzom i pacjentom. A ta rzeźba powstała ku „czci” naszych szanownych ministrów i dyrektorów – tłumaczy. Choć w kolekcji doktora Wilgusa znajduje się już bardzo dużo różnego rodzaju prac, inspiracji do dalszych działań nie brakuje. – Mam pewien szalony pomysł. Chciałbym zrobić rzeźby latające, przedstawiające anioły, diabły, ptaki, które będą się unosić w powietrzu, podwieszone do balonów z helem. Drugi pomysł to zrobienie kolekcji baranów, którą chcę umieścić w okolicy Sali Kongresowej w Katowicach i każdy będzie mógł sobie dopowiedzieć, co te barany mogą przedstawiać – podsumowuje z uśmiechem na twarzy artysta. Wystawę rzeźb doktora Jerzego Wilgusa można odwiedzać na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu do 7 lutego.

(kp)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].