Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Kwota wolna od podatku może podciąć gminom skrzydła

18.01.2016 09:54 | 8 komentarzy | woj

Zapowiadane przez nowy rząd podniesienie kwoty wolnej od podatku (KWP) niesie za sobą konsekwencje, z których nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Kwota wolna od podatku to kwota dochodu, od którego nie trzeba płacić podatku dochodowego. Podatek dochodowy to jedno z głównych źródeł finansów państwa. Częścią z tych wpływów rząd dzieli się z gminami.

Kwota wolna od podatku może podciąć gminom skrzydła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce podatek dochodowy płaci około 25 milionów ludzi. Zapowiadana przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiana podniesienie dotychczasową KWP z 3091 zł do 8002 zł. Obecnie mówi się, że ta zmiana ograniczy wpływy do budżetu państwa o co najmniej 16 miliardów zł. Mocniej odczują je gminy, których udział z podatku dochodowego wynosi niecałe 38 proc.

Dlatego jeśli plany nowego rządu i prezydenta wejdą w życie, mogą mocno namieszać w finansach samorządów. O takiej sytuacji i jej ewentualnych konsekwencjach mówi się w naszych samorządach. Skarbnicy z niepokojem spoglądali na tę perspektywę i komentowali, że budżety ich gmin staną się z roku na rok chudsze o miliony. Np. w gminie Nędza, przy budżecie na poziomie 18,7 mln zł i około 5,5 tys. mieszkańców, zwiększenie KWP uszczupli wpływy do budżetu o 1,8 mln zł. Gdyby do tego doszło, we wszystkich gminach spodziewać się można zmniejszenia środków na inwestycje i rozwój, przy jednoczesnym wzroście zadłużenia się samorządów.

Tak wyglądałyby skutki tego, czego większość społeczeństwa od rządzących oczekuje. W ostatnich dniach nowy minister finansów przyznał jednak, że podniesienie KWP ma się odbywać stopniowo, aby właśnie uniknąć efektu szoku.

(woj)