Wtorek, 18 lutego 2020

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Kultura

Gratka dla miłośników historii Śląska. Tysiące nowych publikacji on-line

04.01.2016 10:39 | 0 komentarzy | ż

Zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej powiększyły się o blisko 52 tys. publikacji. Utworzono je w ramach dwóch realizowanych przez Bibliotekę Śląską projektów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oba realizowane przez Bibliotekę Śląską w Katowicach projekty to etapy długofalowego programu formowania pełnej kolekcji śląskich czasopism regionalnych z XIX i XX wieku. Są one udostępniane w Internecie jako unikalna baza źródłowa dla naukowców, studentów, miłośników historii regionu, pracowników instytucji kultury i globalnej publiczności.

Historyczne czasopisma

Pierwszy z projektów to „Digitalizacja czasopism regionalnych z lat 1887-1939”, udostępniający 7 tytułów czasopism poszukiwanych przez czytelników i często cytowanych w pracach naukowych. Wśród tytułów znajdują się m.in. „Gazeta Robotnicza”, „Głos Śląski”, „Górnoślązak”, „Polak” oraz popularny na Górnym Śląsku dziennik „Der Oberschlesische Wanderer”.Digitalizacja przyniosła 38,3 tys. publikacji (numerów) dostępnych w Internecie poprzez Śląską Bibliotekę Cyfrową.

Publikacje urzędowe

Drugi projekt „Digitalizacja publikacji urzędowych wraz z modernizacją SPD” objął cieszące się zainteresowaniem czytelników dokumenty prawno-urzędnicze z lat 1842-1998. W ŚBC ukazało się 20 tytułów tych wydawnictw, na które składa się 13,5 tys. nowych publikacji udostępnionych czytelnikom na całym świecie. Zasób ten dokumentuje szczegółowo zarówno życie codzienne, jak i okresy istotnych zmian historycznych w regionie oraz tworzenie się administracji województwa śląskiego w latach 20. XX wieku. Dzięki projektowi do obiegu trafiły dokumenty często pomijane w polityce digitalizacyjnej bibliotek z powodu błędnie zakładanej małej popularności i lokalności. Są to m.in. „Preliminarz Budżetowy Województwa Śląskiego”, „Tygodnik Urzędowy Miasta Chorzowa”, „Śląsko¬Dąbrowski Dziennik Wojewódzki”, a także niemieckojęzyczne: „Kattowitzer Stadtblatt”, „Neisser KreisBlatt” i „Zabrzer KreisBlatt”.

Kliknij TUTAJ aby przejść na stronę internetową Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

źródło: slaskie.pl, oprac. żet