Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Przez Turzę po raz drugi przemaszeruje Orszaku Trzech Króli

30.12.2015 14:33 | 0 komentarzy | (q)

Ubiegłoroczny Orszak Trzech Króli w Turzy Śląskiej odbił się szerokim echem w całym regionie. 6 stycznia ta barwna inscenizacja odbędzie się w turskiej parafii po raz drugi.

Przez Turzę po raz drugi przemaszeruje Orszaku Trzech Króli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podobnie jak rok temu w organizację Orszaku zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice z tutejszej szkoły podstawowej, Gimnazjum w Turzy Śl. oraz Parafia Matki Boskiej Fatimskiej.

Dzieci mają już przygotowane kolorowe stroje, tarcze i miecze rycerzy, a także tuniki dwórek poszczególnych królów. Do swoich ról szykują się aktorzy, którzy zagrają Maryję i Józefa z małym Jezuskiem, króla Heroda, trzech Mędrców – Afrykańczyka, Azjatę i Europejczyka, diabłów, aniołów i pasterzy.

- Zbliżający się Orszak będzie miał jeszcze bogatszą oprawę. Po ulicznych jasełkach zapraszamy wszystkich na koncert kolęd zorganizowany przez firmę „Rekpol” – mówi Beata Brachmańska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Turzy Śląskiej.

Orszak Trzech Króli w Turzy Śląskiej rozpocznie się 6 stycznia od uroczystej mszy św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. O godz. 12:00 wyruszy orszak, a inscenizacja jasełkowa zakończy się przy żywej szopce. Koncert kolęd zaplanowano w kościele na godz. 14:00. Wystąpią Kola i Jula z akompaniamentem organowym Krzysztofa Manczyka.

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Polsce 2008 roku. Od tego czasu  wydarzenie przerodziło się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne. Orszak odbywa się 6 stycznia, w Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Patronat nad imprezą objęli Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk oraz Starosta Powiatu Wodzisławskiego Tadeusz Skatuła.