Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Zbiornik Racibórz Dolny droższy i opóźniony. Posłowie PiS szukają winnych

23.12.2015 09:15 | 11 komentarzy | żet

Temat zbiornika i żeglowności Odry przebił się do kół rządzących. Najpierw w Belwederze ministrowie spotkali się z przedstawicielami środowisk i samorządów zainteresowanych jego budową, później w Sejmie RP posłowie z naszego regionu odpytywali w tej sprawie ministra.

Zbiornik Racibórz Dolny droższy i opóźniony. Posłowie PiS szukają winnych
Posłanka Izabela Kloc i poseł Czesław Soberajski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Debata w Belwederze

Na początku grudnia w Belwederze odbyła się debata na temat żeglugi śródlądowej w Polsce. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, samorządów oraz rozmaitych środowisk - armatorów, kapitanów żeglugi śródlądowej, ligi morskiej. Byli wśród nich również przedstawiciele władz Kuźni Raciborskiej oraz raciborski radny Michał Fita. - Bardzo cieszy fakt, że temat Zbiornika Racibórz Dolny i funkcji jaką ma on spełniać nie został wywołany przez nas, ale przez ministra Gajdę (Mariusz Gajda pełni funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie środowiska - red.) - relacjonuje M. Fita.

Podczas spotkania mówiono o tym, że zbiornik powinien być zaprojektowany i wybudowany tak, żeby spełniać wiele funkcji, m.in. alimentacji, czyli uzupełniania ilości wody do żeglugi śródlądowej. - Naszym celem jest przywrócenie żeglowności na rzekach, by statki i barki mogły po nich pływać - mówił wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

Michał Fita zwraca uwagę, że choć temat żeglowności Odry i budowy kanału Odra-Dunaj wydaje się bardzo odległy, to nie należy rezygnować z zabiegów o doprowadzenie do jego powstania. - Aktualnie rząd czeski zmierza do opracowania studium wykonalności kanału na odcinku aż do Kędzierzyna-Koźla, bo Czesi są bardzo zainteresowani żeglownością Odry, tak aby stała się ona dla nich dojściem do morza. Jeśli to studium uda się wykonać, to będzie szansa na wpisania całego szlaku do europejskiej sieci dróg wodnych i pozyskanie środków z funduszy europejskich na jego budowę - przekonuje M. Fita.

O zbiorniku w Sejmie RP

W połowie grudnia temat Zbiornika Racibórz Dolny wywołali w Sejmie RP posłowie Prawa i Sprawiedliwości Czesław Sobierajski i Izabela Kloc. Poseł Cz. Sobierajski grzmiał, że do budowy obwałowań zbiornika wykorzystuje się skałę płonną, która może nie wytrzymać naporu wody, a na pewno ogranicza jego funkcje. Pytał również o stopień zaawansowania prac i koszt inwestycji. Z kolei posłanka I. Kloc zwróciła uwagę na rolę, jaką zbiornik winien spełnić w ewentualnym połączeniu Odry z Dunajem. - Ten projekt wpisuje się idealnie w politykę Międzymorza, którą realizuje już w tej chwili pan prezydent Andrzej Duda - mówiła, dodając, że zmiana przeznaczenia zbiornika z wielofunkcyjnego na suchy jest "zwyczajnym sabotażem" i że decyzja w tej sprawie "na pewno nie została podjęta w interesie Polski".

Minister Mariusz Gajda przyznał, że póki co nie wiadomo, kto podjął decyzję o ograniczeniu funkcjonalności Zbiornika Racibórz Dolny. - Paradoksem jest, że w czaszy zbiornika funkcjonują żwirownie, które produkują komercyjnie doskonały materiał na budowę zapory. I sprowadza się podobno tę skałę płonną, która jest jakiś tam odpadem górniczym. Chyba jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Być może wykonawca podał zbyt niską cenę - to trzeba zbadać - i teraz szuka oszczędności - odpowiedział posłom.

Dodał, że termin zakończenia prac przy budowie zbiornika został przesunięty na listopad 2018 roku. Wydłużenie czasu budowy jest spowodowane m.in. koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań geologicznych, których koszt oszacowano na 50 mln zł (w sumie budowa zbiornika ma kosztować 988 mln zł).

- Muszę powiedzieć, że doprowadzę do tego, żeby ta funkcja żeglugowa, przynajmniej w pierwszym etapie, była możliwa - zadeklarował w Sejmie RP minister.

Wojtek ŻołneczkoLudzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, pedagog

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz