Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Czy Sobieski stanie pod "Mechanikiem"? Jest pomysł na nowy pomnik w Raciborzu

22.12.2015 08:59 | 2 komentarze | żet

Stowarzyszenie Dobro Ojczyzny ogłosiło nowy pomysł dla miasta. – Postawmy pomnik królowi, który bawił z wizytą na naszym zamku – proponują Józef Sadowski i Józef Kastelik. Zastrzegają, że podatnicy nic nie dopłacą do realizacji tej idei.

Czy Sobieski stanie pod "Mechanikiem"? Jest pomysł na nowy pomnik w Raciborzu
Pomnik króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po co stawiać pomnik kiedy jest wiele innych pilniejszych potrzeb? – Chodzi o symbol i wyraźny przekaz, że Polska przeciwstawia się próbom islamizacji Europy. Król Sobieski zatrzymał Turków pod Wiedniem i uchronił chrześcijaństwo przed atakiem obcej religii. To co dzieje się obecnie z falą uchodźców i zamachami terrorystycznymi przypomina nam tamte, historyczne czasy – uważa Józef Sadowski, prezes Dobra Ojczyzny. Wspólnie z członkami stowarzyszenia zamierzają przeprowadzić publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika. Zwrócą się także do Polonii austriackiej by wsparła ich działania i kwestę.

Monument króla siedzącego na koniu (Sadowski chce się wzorować na pomnikach cara Piotra I, których widział kilka w Rosji) miałby stanąć w parku Zamkowym obok Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 (Mechanik). – Jesteśmy po rozmowach z prezydentem Lenkiem i starostą Winiarskim. Przyjęli nasz pomysł niezwykle ciepło – podkreśla J. Kastelik. Dobro Ojczyzny szacuje, że będzie trzeba zebrać kwotę przynajmniej 200 tys. zł na ich przedsięwzięcie.

(m)

fot. Nemo, wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Ludzie:

Józef  Sadowski

Józef Sadowski

Prezes Stowarzyszenia "Dobro Ojczyzny".

Józef Kastelik

Józef Kastelik

Emeryt, prawnik.