Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Przyrodnicza promocja Rybnika w parkach narodowych w Polsce

16.12.2015 12:24 | 0 komentarzy | ż

Różne są formy promocji miasta Rybnika w Polsce, jedną z nich w 2015 r. była inicjatywa Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, aby pokazać mieszkańcom naszego kraju i nie tylko, przyrodę Rybnika.

Przyrodnicza promocja Rybnika w parkach narodowych w Polsce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stało się to za sprawą wystawy fotografii pt. Z przyrodą na ty, cenionego i wspaniałego fotografa i przyrodnika - Marcina Karetty. Na miejsce ekspozycji wystawy wybrano najbardziej nadające się do tego miejsca, czyli siedziby parków narodowych, które masowo odwiedzają wielkie rzesze ludzi, nie tylko sympatyków przyrody, ale i zwykłych turystów. I tak na przełomie września i października 2014 r. wystawa z rybnicką przyrodą była prezentowana w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie osobiście zapoznał się z nią ówczesny Minister Środowiska.

Na przełomie grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r. wystawa zawitała do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, aby na kwiecień i maj tego roku przemieścić się do Parku Narodowego „Ujście Warty”. W czerwcu i lipcu 2015 r. fotografie oglądali zwiedzający w siedzibie Magurskiego Parku Narodowego, we wrześniu i październiku w Kampinowskim Parku Narodowym, a przez listopad i grudzień wystawa gościła w siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 

- Zestaw prezentowanych zdjęć odkrywa to, co nam mieszkańcom Rybnika i okolic jest fizycznie wprawdzie bardzo bliskie, lecz często obce i ciągle nieodkryte. Na fotografiach widzimy zwierzęta oraz ciekawego grzyba, które żyją ledwie kilka kilometrów od rybnickiego rynku, a niektóre z nich pojawiają się również wśród gęstej zabudowy miasta. Często nie trzeba planować czasochłonnych, dalekich wyjazdów w poszukiwaniu fascynujących przedstawicieli świata przyrody, a warto skupić się na jej zasobach, które mamy tuż za progiem w zasięgu niedzielnego spaceru - mówi Marcin Karetta.

źródło: DK Chwałowice


Marcin Karetta - zawodowy fotograf, edukator, wydawca specjalizujący się w tematyce przyrodniczej. Od początku lat 90-tych aktywny obserwator ptaków. Już po dwóch latach wyróżniony przez zawodowych ornitologów za szczególnie duży wkład w poznanie awifauny Górnego Śląska. Współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków we Wrocławiu, Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Instytutu Biologii Środowiskowej w Krakowie. Po kilkunastu latach prowadzenia systematycznych obserwacji ptaków zamienia lornetkę na teleobiektyw, by przez długie godziny, a nierzadko dni, z bardzo bliska poznawać i dokumentować fascynujące życie zwierząt. W 2000 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody, gdzie w latach 2002-2004 pełnił funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego ZPFP. Dwukrotny zdobywca tytułu Fotograf Roku nadanego przez ZPFP. Zdjęcia publikuje w książkach, kalendarzach, folderach i czasopismach krajowych jak i zagranicznych: Rzeczpospolita, Newsweek, Focus, Wiedza i Życie, Polityka, National Geographic, a prestiżowy British Birds zamieścił je na swych okładkach. Łącznie opublikował ponad 3000 zdjęć o tematyce przyrodniczej. Napisał kilka książek, w tym popularny „Atlas ptaków” dla wydawnictwa Pascal, który doczekał się już pięciu wznowień. Od niedawna swoje doświadczenia przekazuje młodszym pokoleniom, prowadząc warsztaty fotograficzne. Strona: www.karetta.pl/przyroda/.