środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Nędza zajmie się bezrobotnymi kobietami

10.12.2015 14:25 | 0 komentarzy | (q)

Osoby bezrobotne, niepełnosprawne czy opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze będą mogły się zgłosić do projektu pn. "Drugiemu Człowiekowi" jaki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nędzy realizuje w partnerstwie z Powiatem Raciborskim. Na mieszkańców czekają, m.in. spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem, którzy pomogą wrócić do aktywności zawodowej.

Nędza zajmie się bezrobotnymi kobietami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przez ostatnie lata GOPS w Nędzy realizował projekt pn. "Szansa" i w jego ramach mieszkańcy mogli korzystać z kursów zawodowych. "Drugiemu Człowiekowi" zakłada głównie wsparcie doradcze i motywacyjne.

W gminie Nędza w projekcie będzie mogło wziąć udział w sumie 30 osób - po 15 na każdy rok trwania projektu (2016-2017) w wieku od 18 do 64 lat.

Uczestnicy będą aktywizowani zawodowo, będą mogli wziąć udział w szkoleniach motywujących do szukania pracy i dających konkretne wskazówki. - Chodzi o to, żeby osoby przygotować do pracy, żeby nie czuły się wykluczone społecznie - wyjaśnia Renata Bienia z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy. Dodatkowo dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi przewiduje się rehabilitację. Będą też spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym.

Zdecydowaną większość osób bezrobotnych stanowią w Nędzy kobiety. - Panie rodzą dzieci, zajmują się ich wychowaniem, prowadzeniem domu, a tym samym mają często dużą przerwę w pracy. Trudno jest im potem wrócić na rynek. Do tego często dochodzi też brak wykształcenia, czy trudna do pokonania odległość do większych miast. Ludzie nie wiedzą jak te wszystkie bariery pokonać i właśnie ten projekt ma im w tym pomóc - tłumaczy Renata Bienia.

Rekrutacja ruszy w styczniu. W projekcie będą mogły wziąć udział osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.