Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Powiat umorzył szpitalowi 1,5 miliona pożyczki

10.12.2015 02:42 | 0 komentarzy | tora

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego zdecydował umorzyć Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. pożyczki udzielonej jako wkład własny do termomodernizacji i informatyzacji. W sumie to prawie 1,5 mln zł.

Powiat umorzył szpitalowi 1,5 miliona pożyczki
Dyrektor Bożena Capek, starosta Tadeusz Skatuła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O umorzenie wnioskowała dyrektor zakładu Bożena Capek, która swoją prośbę uzasadniała nienajlepszą sytuacją finansową szpitali spowodowaną niewystarczającym finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od kilku już lat wartość tzw. punktu rozliczeniowego, na podstawie którego NFZ reguluje swoje zobowiązania wobec szpitala, nie zmieniła się i wynosi 52 zł. Spadła zatem znacząco jego wartość realna, zwłaszcza że w tym czasie wzrosły ceny wielu towarów, np. niektórych leków aż o 100 proc. Na dodatek NFZ nie pokrywa w pełni tzw. nadwykonań, co dodatkowo pogłębia straty szpitali.

Zarząd powiatu uznał, że umorzenie pożyczki jest celowe i zasadne, ponieważ chodzi o środki, które zostały zainwestowane w majątek PP ZOZ. – Zarząd powiatu uznał też, że umorzenie pożyczki wpłynie na poprawę wyniku finansowego szpitali. Za taką decyzją przemawiają również kwestie społeczne – wyjaśnia starosta Tadeusz Skatuła.

(tora)

Ludzie:

Bożena  Capek

Bożena Capek

Była dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski