Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Władze Rydułtów: Droga Racibórz-Pszczyna musi być w jednym ciągu

09.12.2015 15:31 | 6 komentarzy | mak

W poprzednim wydaniu Nowin Wodzisławskich pisaliśmy o kontrowersjach związanych z projektem budowy drogi Pszczyna-Racibórz, która ma przebiegać m.in. przez Rydułtowy. Powodem kontrowersji są plany Rybnika.

Władze Rydułtów: Droga Racibórz-Pszczyna musi być w jednym ciągu
Wiceburmistrz Rydułtów Marcin Połomski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze Rybnika wątpią, żeby cała droga powstała, dlatego zmieniły przebieg rybnickiego odcinka. Jest krótszy, ale też tańszy o około 100 mln zł. Żeby wyjaśnić na czym polega problem, potrzebne jest nakreślenie podziału obowiązków, jeśli chodzi o zaprojektowanie drogi Pszczyna-Racibórz.

Rondo na Sportowej

Do tej pory ustalenia były takie, że za dokumentację projektową drogi Pszczyna-Racibórz na fragmencie od ulicy Sportowej w Rybniku - Niewiadomiu (gdzie miałoby powstać rondo) przez Lyski, Gaszowice, Kornowac i Racibórz, aż do skrzyżowania w gminie Rudnik - odpowiada Racibórz, jako miasto wiodące. Z kolei jeśli chodzi o przebieg trasy w granicach Rybnika, czyli od Żor do ronda na ulicy Sportowej - za dokumentację projektową odpowiada Rybnik.

Plan Rybnika

Sęk w tym, że Rybnik nakreślił nowe plany. Miasto stwierdziło, że projekt rybnickiego odcinka drogi Pszczyna–Racibórz powinien zostać zmieniony. Droga na tym fragmencie ma być krótsza i - co ważne dla Rybnika - tańsza. W efekcie zamiast do ulicy Sportowej miałaby zostać wybudowana tylko do istniejącej ulicy Raciborskiej. To oznacza, że powstałaby drogowa „luka”. Kierowcy jadący drogą Pszczyna-Racibórz od strony Żor korzystaliby z nowej drogi aż do ul. Raciborskiej, później musieliby wjechać na obecny ślad ulicy Raciborskiej i nią dotrzeć do kolejnego odcinka trasy Pszczyna-Racibórz w kierunku Raciborza.

Jeden kierunek

Według Rydułtów takie plany uderzają w ideę drogi Pszczyna-Racibórz. - Ta droga ma rację bytu, jeśli będzie zachowana jej ciągłość - podkreśla wiceburmistrz Rydułtów, Marcin Połomski. Żeby wyjaśnić sytuację, doszło do spotkania przedstawicieli Rybnika, Rydułtów, Raciborza oraz pozostałych gmin, przez które ma przebiegać droga. - Najważniejsze ustalenie między nami jest takie, że musi został spełniony cel tej drogi, czyli jej ciągłość. Razem doszliśmy do porozumienia, że to jedyny słuszny kierunek. Chcemy wspólnie z Rybnikiem walczyć o to, by droga w takim kształcie powstała - dodaje wiceburmistrz Rydułtów.

(mak)