Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy elektrownia pójdzie pod młotek?

„Co z nami będzie”? – tak zaczyna się list do naszej redakcji jednego z czytelników, który na co dzień pracuje w rybnickiej elektrowni. Skąd ta niepewność? Czytelnik tłumaczy, że od kilku tygodni głównym tematem rozmów na zakładzie, jest planowana sprzedaż przez EDF elektrowni w Rybniku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie francuski koncern chce się pozbyć tego zakładu pracy.

Czy elektrownia pójdzie pod młotek?

O problemach EDF napisał francuski portal „Les Echos”, który swój artykuł opatrzył zdjęciem rybnickiej elektrowni. Można w nim przeczytać, że francuski koncern energetyczny zamierza, do roku 2020, pozbyć się aktywów o wartości nawet 10 mld EUR. Konieczność wyprzedaży aktywów wiąże się z planami budowy przez EDF dwóch bloków atomowych w Wielkiej Brytanii, a ponadto z koniecznością wspierania finansowo francuskiej jądrowej Arevy. W artykule nie ma wyszczególnionych zakładów, które miałby pójść pod młotek, ale samo zdjęcie daje wiele do myślenia.

Enea obserwuje

O planowanych zmianach w polityce EDF pisał tez ostatni Puls Biznesu. Jak podaje branżowe pismo, Krzysztof Zamasz, prezes państwowej Enei przyznaje, że kontaktowali się już z nim „wysłannicy” EDF, francuskiego koncernu energetycznego. „Szukali chętnego na Rybnik, bo w ciepłownictwie EDF raczej zostanie. Z naszych informacji wynika, że byli to przedstawiciele banku inwestycyjnego Morgan Stanley” – czytamy dalej. Postanowiliśmy zapytać na ile Enea jest rzeczywiście zainteresowana elektrownią w naszym mieście. W odpowiedziach na pytanie, które zadał Tygodnik Rybnicki, spółka jest już o wiele ostrożniejsza w precyzowaniu swoich planów. – Analizujemy wiele projektów, ale żadne decyzje, poza tymi publicznie ogłoszonymi, nie zapadły – zapewnia Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei. – Stale, uważnie śledzimy to, co dzieje się na rynku energii elektrycznej, gazu, ciepła i węgla. Szukamy okazji akwizycyjnych, które zwiększą wartość naszej grupy, takich jak niedawne przejęcia LW Bogdanka czy MPEC Białystok. Każda nasza decyzja akwizycyjna musi budować długoterminowo wartość dla akcjonariuszy. W przypadku każdej decyzji akwizycyjnej, gdy już uzyskamy pewność, że buduje ona wartość dla akcjonariuszy oraz, że nas na dany projekt stać, będziemy to komunikować zgodnie z właściwymi procedurami – tłumaczy.

To prywatna spółka

Odpowiedź z Enei nieprzypadkowo jest bardzo mało precyzyjna. Medialna wrzawa nie sprzyja negocjacjom, brak informacji powoduje jednak rosnący niepokój wśród pracowników zakładu. Niewiele mają do powiedzenia również przedstawiciele państwowych podmiotów. – Kwestie nadzoru właścicielskiego nie leżą w gestii Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli chodzi o spółki z udziałem Skarbu Państwa, to jak do tej pory kwestie nadzoru właścicielskiego leżały w gestii ministerstwa Skarbu Państwa, które jest obecnie w trakcie przekształceń. Natomiast zmiany w spółkach prywatnych wynikają z polityki prowadzonej przez właściciela – tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. Ministerstwo Skarbu tłumaczy, że nic mu do prywatnej własności. – Skarb Państwa nie posiada udziałów w EDF Polska S.A Oddział w Rybniku. W związku z powyższym pana pytania powinny być zaadresowane do właściciela rybnickiej elektrowni – czytamy w lakonicznym komunikacie udzielonym przez anonimowego urzędnika z maila Ministerstwa. Pytamy więc właściciela, czyli EDF. Odpowiedź jest krótka. – Szanowny Panie Redaktorze, nie komentujemy tego tematu – pisze Beata Kisiel z EDF Polska S.A. Jerzy Chachuła, były prezes rybnickiej elektrowni, a dziś dyrektor w centrali spółki, również nie chce zdradzić nic więcej. – Pracuję w tej samej spółce co pani Kisiel. Jako dziennikarz chyba pan rozumie – ucina rozmowę dyrektor.

Kupmy to

Przed wyborami poseł PiS Czesław Sobierajski, na swoim profilu FB, informował, że jest pomysł aby odkupić elektrownię od Francuzów. – Jak nie będzie rybnickiej elektrowni, to nie będzie również dwóch kopalń z boku. Plajta totalna – przyznaje w rozmowie z Tygodnikiem Rybnickim. Jego zdaniem, rybnicki zakład jest strategicznym podmiotem i jako taki, powinien znajdować się w polskich rękach, najlepiej państwowych. – Tak, jest pomysł na to, aby odkupić rybnicką elektrownię. Teraz będziemy to konsultować z ministrem Tchórzewskim (Krzysztof Tchórzewski, szef nowego resortu – Ministerstwa Energetyki – przyp. red). Już rozmawiałem z nim na ten temat. Zobaczymy jaki to finał przybierze. Zakład może odkupić nie tyle sam Skarb Państwa, co różnego rodzaju agencje, które mają takie możliwości. Ostatnio przedstawialiśmy szczegółowo te mechanizmy – mówi Sobierajski. Zapytaliśmy również prezydenta Rybnika, czy słyszał o planach koncernu EDF.– Docierają do nas sygnały, że EDF być może będzie się chciał pozbyć elektrowni. Francuski koncern, jako gracz globalny na tym rynku, planuje swój majątek w Polsce, z tego co wiem, sprzedać innemu podmiotowi. Dla nas najważniejsza jest przewidywalność nowego właściciela, który ewentualnie u nas by się pojawił i jego zaangażowanie w działalność społeczną na terenie miasta. EDF sponsorował chociażby Dni Rybnika, mamy fundację EDF. Chciałbym, żeby te działania były kontynuowane – mówi Piotr Kuczera.

Adrian Czarnota, Marek Pietras

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 03.12.2015 11:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czym się tu martwić? Odebranie Francuzom dobrze prosperującego zakładu to byłaby dobra wiadomość, szczególnie gdyby znalazł się na nowo w polskich rękach.