Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu świętował 70-lecie

27.11.2015 19:00 | 1 komentarz | żet

Posłanka Gabriela Lenartowicz, przedstawiciele władz samorządowych, zasłużeni dyrektorzy szkół, nauczyciele, poczet sztandarowy, hymn ZNP, kwiaty, gratulacje, podziękowania i przemowy - tego wszystkiego nie zabrakło podczas uroczystości 70-lecia raciborskiego oddziału ZNP i 110-lecia całej organizacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu świętował 70-lecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Stajemy w obliczu kolejnych problemów - zwróciła się w piątkowy wieczór do nauczycieli Ewa Niedbała, wiceprzewodnicząca śląskiego zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego, odnosząc się do rządowych zapowiedzi likwidacji gimnazjów. Okazją spotkania nauczycieli-związkowców była zorganizowana w Domu Kultury "Strzecha" uroczystość 110-lecia ZNP i 70-lecia jego raciborskiego oddziału. - W tej chwili przydałoby się nam trochę spokoju - dodała E. Niedbała, zwracając uwagę, że nauczyciele w całej Polsce przez 15 lat pracowali, żeby gimnazja były dobre.

Następnie głos zabrała przewodnicząca raciborskiego oddziału ZNP Teresa Ćwik, wygłaszając prezentację na temat historii ZNP - w Polsce i w Raciborzu. Odnosząc się do teraźniejszości, mówiła o szkoleniach związkowców, dzięki którym skuteczniej mogą oni działać na rzecz oświaty, organizowanych przez oddział imprezach integracyjnych, wycieczkach, akcjach pomocowych itd.

Szczególne podziękowania na ręcę T. Ćwik złożyli prezydent Raciborza Mirosław Lenk, starosta Ryszard Winiarski oraz przewodniczący rady miasta Henryk Mainusz. W dalszej części uroczystości odznaczono zasłużonych nauczycieli-związkowców.

Złote Odznaki ZNP wręczono dla: Lidii Bedryj, Iwony Piszczatowskiej, Haliny Kwiecień, Marii Jurczykowskiej i Ewy Wanglorz. Wręczono również akty przyjęcia w poczet członków związku oraz gratulacje z okazji jubileuszy przynależności związkowej, za 50 lat w ZNP-Trojan-Krzynowa Mieczysława i Wyjadłowska Halina, za 55 lat w ZNP-Alker Inga, Chlebek Jadwiga, Gorzołka Wera i Pietrowiak Janina, za 60 lat w ZNP-Fica Barbara, Kucharczyk Renata i Simek Kamil, za 65 lat w ZNP-Kozik Józef i Smoła Irena, za 70 lat w ZNP-Gizicka Wanda, Kałużna Janina i Wojtczak Maria.

Całość imprezy uświetniły występy dzieci z Przedszkola nr 11 w Raciborzu, Przedszkola nr 2 w Kuźni Raciborskiej oraz wystepy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu, Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.

Pierwszym prezesem ZNP w Raciborzu był Józef Srokosz-Jurlewicz. Potem funkcje prezesa pełnili kolejno: Bronisław Łotocki, Alojzy Sitek, Antoni Lose, Halina Polowa-Stachowska, Zbigniew Pałys, Augustyn Leśnik, Michał Pudło, Stanisław Kubacki, Antoni Zygadło, Grażyna Żółkiewicz. Teresa Ćwik funkcję prezesa raciborskiego oddziału ZNP pełni od 2008 roku.

Oddział zrzesza prawie 700 pracowników oświaty czynnych zawodowo oraz emerytów i rencistów. Organizacja ma na celu obronę praw pracowniczych, wzbogacanie wiedzy w zakresie  prawa oświatowego, czuwanie nad bezpieczeństwem i zapewnieniem należytych warunków pracy.

 

 

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski