Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Kultura

Etos śląskiego górnika w Parlamencie Europejskim [ZDJĘCIA]

28.11.2015 09:00 | 1 komentarz | ż

- Wielotygodniowe przygotowania i praca nad przedsięwzięciem promującym Śląsk, ziemię rybnicką i raciborską oraz ich górnicze dziedzictwo zaowocowały prawdziwym świętem Śląska w PE - informuje Katarzyna Dutkiewiczdyrektor biura poselskiego posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy.

Etos śląskiego górnika w Parlamencie Europejskim [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostatniego lata, z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy, rozpoczęły się przygotowania związane z realizacją dużego przedsięwzięcia, którego celem była szeroka prezentacja na forum Parlamentu Europejskiego śląskiego dziedzictwa – historii, kultury i obrzędowości trwale wpisanych w górnictwo, codzienności mieszkańców Śląska oraz perspektyw na przyszłość. A wszystko to w formie wystawy tematycznej przygotowanej wspólnie z Muzeum w Rybniku, zwieńczonej nie przypadkowo na koniec listopada, by właśnie ta tematyka znalazła swoje odbicie na moment przed najważniejszym dorocznym górniczym świętem – Barbórką’2015.

Śląsk, górniczy etos pracy i historia

We wtorek 24 listopada 2015r. w siedzibie PE w Strasburgu odbyła się uroczysta inauguracja wystawy zatytułowanej SILESIA - WHERE YESTERDAY MEETS TODAY / ŚLĄSK - GDZIE PRZESZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z PRZYSZŁOŚCIĄ. Obok ekspozycji prezentującej merytoryczne treści związane ze śląskim, górniczym etosem pracy, historią, teraźniejszością oraz perspektywami na przyszłość, godną i owacyjnie przyjętą oprawę wydarzenia stanowił występ orkiestry górniczej KWK „Jankowice” pod dyrekcją kapelmistrza Grzegorza Mańki, a także piękne, utalentowane dziewczęta z zespołu folklorystycznego „Raciborzanie” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „ Źródło”, których opiekunem podczas wyjazdu była Mariola Wojteczek, koordynator ds. organizacyjnych w Stowarzyszeniu.

Święto Śląska w Parlamencie Europejskim

Słowo wstępne wygłosili eurodeputowani  Bolesław Piecha oraz prof. Ryszard Legutko, komentarz merytoryczny zaprezentowała Anna Grabowska-Rogus. Nad właściwą ekspozycją poszczególnych elementów wystawy czuwali Ewa Kulik i Adam Grzegorzek.

Prezentacja wystawy zbiegła się z trwającą w tym czasie na sali plenarnej PE dyskusją, poświęconą sektorowi energetycznemu w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach członkowskich, także w kontekście przemysłu wydobywczego i dekarbonizacji. Tym bardziej zaprezentowana tematyka wzbudziła żywe zainteresowanie eurodeputowanych.

Wielotygodniowe przygotowania i praca nad przedsięwzięciem promującym Śląsk, ziemię rybnicką i raciborską oraz ich górnicze dziedzictwo zaowocowały prawdziwym świętem Śląska w PE. Inicjatywa zwróciła uwagę na górnictwo jako kluczowy aspekt pomyślności mieszkańców i potencjał na dalszy rozwój naszego regionu. Wzruszający, pełen emocji i wrażeń dzień śląski w Parlamencie Europejskim wzbudził powszechne zainteresowanie, a oprawa muzyczna i taneczna w połączeniu z tradycyjnymi górniczymi mundurami galowymi orkiestry i pięknymi rozbarskimi strojami dziewcząt spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

Patronat konserwatystów

Wydarzeniu patronowała grupa ECR - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, której członkiem jest Poseł Piecha. Opiekę nad uczestnikami przedsięwzięcia sprawowali dyrektor biura poselskiego Posła do PE Bolesława Piechy, Katarzyna Dutkiewicz oraz doradca Posła, Łukasz Dwornik. W programie wycieczki do Parlamentu połączonej z prezentacją wystawy przewidziano również wspólne zwiedzanie Strasburga. Szczególne słowa wdzięczności za organizację, zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu Poseł Bolesław Piecha pragnie skierować do Dyrektora Muzeum w Rybniku, dr Bogdana Klocha, Dyrektora ds. pracy KWK „Jankowice”, Jerzego Janczewskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, Aldony Krupy-Gawron.

W najbliższych miesiącach we współpracy z rybnickim Muzeum wystawa będzie prezentowana również na terenie Rybnika, Raciborza i okolicznych miast.

źródło: Biuro Posła do PE Bolesława Piechy, Grupa ECR (Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE), oprac. żet

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk