Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Powiat wodzisławski umorzył szpitalowi 1,5 miliona pożyczki

18.11.2015 09:23 | 2 komentarze | tora

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego zdecydował umorzyć Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. pożyczki udzielonej jako wkład własny do termomodernizacji i informatyzacji. W sumie to prawie 1,5 mln zł.

Powiat wodzisławski umorzył szpitalowi 1,5 miliona pożyczki
O umorzenie wnioskowała Bożena Capek. Tadeusz Skatuła i inni członkowie zarządu zgodzili się.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O umorzenie wnioskowała dyrektor zakładu Bożena Capek, która swoją prośbę uzasadniała nienajlepszą sytuacją finansową szpitali spowodowaną niewystarczającym finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od kilku już lat wartość tzw. punktu rozliczeniowego, na podstawie którego NFZ reguluje swoje zobowiązania wobec szpitala, nie zmieniła się i wynosi 52 zł. Spadła zatem znacząco jego wartość realna, zwłaszcza że w tym czasie wzrosły ceny wielu towarów, np. niektórych leków aż o 100 proc. Na dodatek NFZ nie pokrywa w pełni tzw. nadwykonań, co dodatkowo pogłębia straty szpitali.

Zarząd powiatu uznał, że umorzenie pożyczki jest celowe i zasadne, ponieważ chodzi o środki, które zostały zainwestowane w majątek PP ZOZ. – Zarząd powiatu uznał też, że umorzenie pożyczki wpłynie na poprawę wyniku finansowego szpitali. Za taką decyzją przemawiają również kwestie społeczne – wyjaśnia starosta Tadeusz Skatuła.

Przypomnijmy, że dzięki funduszom unijnym pozyskanym przez PP ZOZ i pieniądzom z budżetu powiatu poddano kompleksowej termomodernizacji pawilon główny wodzisławskiego szpitala, także zainstalowano ponad sto solarów. Według wyliczeń ograniczy to rachunki za ogrzewanie nawet o 280 tys. zł rocznie.

- Władze powiatu sfinansowały też wkład własny PP ZOZ w projekcie informatyzacji szpitali w Wodzisławiu Śl. i w Rydułtowach. Dzięki temu placówki otrzymały system informatyczny o znacznie wyższej funkcjonalności niż stosowany dotąd, a także dostęp do nowych aplikacji. Pacjenci zyskali natomiast Szpitalny Portal Informacyjny i system kolejkowy, pozwalające m.in. na rejestrowanie się u wybranego lekarza za pośrednictwem sieci Internet oraz na śledzenie kolejności przyjmowania pacjentów bez konieczności wielogodzinnego oczekiwania w poczekalni - informuje Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa.

Ludzie:

Bożena  Capek

Bożena Capek

Była dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski