Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Prezydent Andrzej Duda powołał premier i ministrów

17.11.2015 08:15 | 8 komentarzy | ż

- Oczekiwania społeczne wobec nowego rządu są ogromne, ale uda się je zrealizować - mówił Andrzej Duda zwracając się do premier oraz członków rządu.

Prezydent Andrzej Duda powołał premier i ministrów
fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło (PiS) na jej prezesa. Andrzej Duda odebrał również przysięgę od nowej premier i członków nowo powołanego rządu.

- W tak trudnej chwili, jak po dramatycznych wydarzeniach w Paryżu, ważne jest dla państwa polskiego i dla Europy, że powstał stabilny rząd - powiedział prezydent. - Wierzę w to, że my to wielkie zobowiązanie i to wielkie oczekiwanie zrealizujemy. Spokojnie, konsekwentnie, ale do celu. Do silnej Polski, która będzie miała wzmocnioną suwerenność, wzmocnioną niepodległość, wzmocnioną siłę - podkreślał Duda.

- Sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze - zapewniła premier Beata Szydło.

W swoim przemówieniu Szydło podziękowała - w imieniu całej Rady Ministrów - za powierzenie jej misji rządzenia krajem, zapewniając, że zrobi wszystko, by słowa złożonej przez nowych ministrów przysięgi zostały dochowane.

Nowo powołana premier podkreśliła, że chce, by Polacy wiedzieli, że polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela, i każda sprawa, nawet ta najmniejsza będzie równie ważna.

Szydło odwołała się też do - przywołanych we wcześniejszym przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy - słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Polska powinna być państwem, które "będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych" i zapewniła, że to te słowa były, są i będą myślą przewodnią jej rządów.

- Panie prezydencie, szanowni państwo, Polki i Polacy, stajemy dzisiaj przed wami jako jedni z was i sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze - powiedziała Beata Szydło.

Wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został Piotr Gliński, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateusz Morawiecki a wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Funkcję ministra obrony narodowej objął Antoni Macierewicz, ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ministra finansów Paweł Szałamacha, ministra skarbu państwa Dawid Jackiewicz, ministra zdrowia Konstanty Radziwiłł, ministra pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafals.

Ministrem spraw wewnętrznych i administracji został Mariusz Błaszczak, ministrem środowiska Jan Szyszko, ministrem edukacji narodowej Anna Zalewska, ministrem sportu i turystyki Witold Bańka, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, ministrem cyfryzacji Anna Streżyńska, ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Krzysztof Tchórzewski, który ma zostać ministrem energetyki, został powołany na ministra bez teki.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i rzeczniczka rządu Elżbieta Witek zostały powołane na ministrów, członków Rady Ministrów. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk został również członkiem rządu.

Funkcję ministra, koordynatora służb specjalnych objął Mariusz Kamiński.

Premier, która wraz z nowo powołanymi ministrami przybyła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, została tam powitana przez swą poprzedniczkę b. szefową rządu Ewę Kopacz.

Podczas powitania Szydło i Kopacz krótko rozmawiały. Nowa premier otrzymała też bukiet kwiatów od szefa kancelarii Kopacz Jacka Cichockiego.

Premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

źródło: Seriws Samorządowy PAP/Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów