Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu... słowem i obrazem

11.11.2015 14:07 | 0 komentarzy | żet

- Blisko sto lat temu spełniły się sny i marzenia pięciu pokoleń Polaków o wolnej Ojczyźnie - powiedział podczas raciborskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości ks. Ginter Kurowski. Przeczytaj relację i zobacz kto złożył kwiaty pod pomnikami abp. Józefa Gawliny i Matki Polki.

Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu... słowem i obrazem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu tradycyjnie rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (kościół farny) przy rynku. Oprócz kompanii honorowej Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej we mszy wzięły udział poczty sztandarowe raciborskich szkół, służb mundurowych, zwiazków zawodowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, radnych miejskich i powiatowych a także parlamentarzystów Henryka Siedlaczka i Gabrieli Lenartowicz.

Ks. Ginter Kurowski przypomniał jak ważną datą w historii Polski jest 11 listopada 1918 roku. - Blisko sto lat temu spełniły się sny i marzenia pięciu pokoleń Polaków o wolnej Ojczyźnie - mówił, przypominając o walce o niepodległość - od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstania narodowe po 1918 rok.

Kazanie wygłosił ks. Grzegorz Dominik. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że patriotyzm nie jest wyłącznie pojęciem świeckim. Swoją Ojczyznę kochał wszak również Jezus Chrystus, a czwarte przykazanie Dekalogu dotyczy również miłości Ojczyzny. - Walka o niepodległość trwa nadal - powiedział ksiądz z mównicy, dodając, że dziś nie toczy się ona o terytorium, ale o wolność naszych sumień. - Wmawia się ludziom, że Bóg i Ojczyzna to dwie odrębne sprawy (...) ale im mniej Boga w przestrzeni publicznej tym więcej w niej przejawów działania "cywilizacji śmierci" - mówił ksiądz, występując w obronie życia nienarodzonego.

Na zakończenie przypomniał słowa Jezusa Chrystusa zapisane w dzienniku siostry Faustyny:

Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotowuje świat na ostateczne przyjście Moje.

Po zakończeniu Mszy Świętej biało-czerwony orszak ze sztandarami i kwiatami przemaszerował pod pomnik abp. Józefa Gawliny, a następnie pod pomnik Matki Polki, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Dariusz Malinowski (dodajmy, że uczniowie z G5 rozdawali uczestnikom obchodów święta kotyliony). Po salwach honorowych i złożeniu kwiatów oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu zakończyły się.

Wojtek Żołneczko