Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Wybory 2015: Zwycięstwo PiS. Lewica poza Sejmem RP [WYNIKI EXIT POLL]

25.10.2015 21:14 | 11 376 komentarzy | żet

Na Prawo i Sprawiedliwość miało zagłosować 39,1% głosujących. Drugi wynik osiągnęła Platforma Obywatelska (23,4%). Trzeci wynik uzyskał "Kuzkiz 15" (9%), czwarty Nowoczesna (7%). Na piątej pozycji uplasowała się Zjednoczona Lewica (6,6%). Na PSL miało zagłosować 5,2% wyborców.

Wybory 2015: Zwycięstwo PiS. Lewica poza Sejmem RP [WYNIKI EXIT POLL]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokładnie o godz. 21.00 TVP 1 podała wyniki exit poll wyborów parlamentarnych (badanie przeprowadził Ipsos na zlecenie TVP):

  • Prawo i Sprawiedliwość - 39,1%
  • Platforma Obywatelska - 23,4%
  • Kukiz 15 - 9%
  • Nowoczesna - 7,1%
  • Zjednoczona Lewica - 6,6%
  • PSL - 5,2%
  • KORWiN - 4,9%
  • Razem - 3,9%
  • pozostałe - 0,8%

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie w stanie utworzyć rząd bez konieczności wchodzenia w koalicję z innymi ugrupowaniami. Poza sejmem znalazła się Zjednoczona Lewica (jako blok musiała zdobyć 8% głosów).

Frekwencja wyniosła 51,6%. Poniżej publikujemy fragmenty wypowiedzi polityków czołowych partii po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

TVP uprzedza, że błąd statystyczny może wynieść nawet 2%. Oznacza to, że Zjednoczona Lewica wciąż może mieć szanse na wynik dający jej miejsce w Sejmie. Podobnie jest z KORWiN-em i Razem. Z kolei poza sejmem może znaleźć się PSL.


PLATFORMA OBYWATELSKA

- Chciałam Wam bardzo serdecznie podziękować za 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej. Nie byłoby to możliwe, gdyby Polacy dwukrotnie nam nie zaufali. Ale pamiętajcie też, że nie straciliśmy tych 8 lat (...) Bardzo serdecznie dziękuje tym wszystkim, którzy dwukrotnie nam zaufali i oddali na nas głos, ale przede wszystkim dziękuję tym, którzy byli z nami do końca - powiedziała Ewa Kopacz.


PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

- Szanowni Państwo, 10 lat i dwa dni temu Lech Kaczyński został wybrany prezydentem RP. Mówię o tym nie dlatego, że właśnie minęła 10-ta rocznica, mówię o tym dlatego, że bez niego nie byłoby nas tutaj, bez niego nie byłoby zjednoczonej prawicy, nie byłoby Prawa i Sprawiedliwości. Bez niego Ci wszyscy, którzy przeciwstawiali się establishmentowi byliby bez szans - powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów Jarosław Kaczyński.

W swoim wystąpieniu J. Kaczyński powiedział, że obóz zjednoczonej prawicy może się rozszerzyć, że PiS wyciąga rękę do wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany. Powinno być nas jak najwięcej, bo zadania jakie przed nami stoją są wielkie.

- Żadnej zemsty, żadnych negatywnych emocji (...) żadnego odgrywania się. Żadnego kopania tych, którzy upadli, nawet jeżeli upadli z własnej winy i słusznie - mówił Kaczyński, dodając, że jako zwycięzcy muszą pokazać, że polskie życie polityczne może lepiej wyglądać, tak aby Polacy nie musieli się wstydzić za rządzących.

- To był wspaniały czas i to że dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy i cieszymy się, to jest zasługa i wielkie zwycięstwo Was wszystkich - zwróciła się do zgromadzonych w sztabie. - Nie zwyciężylibyśmy, gdyby nie wspaniałe Polki i wspaniali Polacy, którzy po pierwsze powiedzieli nam czego oczekują i powiedzieli nam też, co jest dzisiaj dla nich najważniejsze, a teraz nam zaufali, oddali na nas swoje głosy. I to Wam wszystkim nasi rodacy chcemy serdecznie podziękować. Dziękujemy, że nam zaufaliście - powiedziała Beata Szydło.


KUKIZ 15

- Idziemy do pracy. Mamy jednego koalicjanta - koalicjantem jest Rzeczpospolita Polska. Do pracy dla dobra Ojczyzny (...) Zwyciężyła idea przywrócenia państwa obywatelom (...) Mimo wszechobecnego hejtu, mimo potężnych pieniędzy, które system zainwestował w partiokrację, zrobiliśmy w nim potężny wyłom (...) Jeśli PiS wyprowadzi Polskę na prostą - daj mu Panie Boże! - skomentował wyniki wyborów Paweł Kukiz, jeszcze raz powtarzając, że jego ugrupowanie nie ma zamiaru wchodzić w trwałą koalicję a jedynie w koalicje celowe. - Bardzo Państwu dziękuję, wkrótce będziemy mieli zmianę konstytucji i oddamy państwo obywatelom - powiedział, dodając z uśmiechem, że wcześniej dopilnuje, aby PiS


NOWOCZESNA

- Gratuluję wszystkim partiom, które dostały się do parlamentu (...) Gratuluję pani Beacie Szydło sukcesu. Nowoczesnej zaufały setki tysięcy Polaków, zebraliśmy olbrzymi kapitał zaufania społecznego. Cieszymy się z tego i za to dziękujemy - powiedział Ryszard Petru.


ZJEDNOCZONA LEWICA

- Jestem przygotowana na różne scenariusze i biorę na siebie odpowiedzialność - powiedziała Barbara Nowacka, ciesząc się, że mimo wszystko udało się skonsolidować środowiska lewicowe. - Wiemy, że razem możemy więcej (...) Spokojnie czekamy na oficjalne wyniki (...) Wiemy, że czekają nas trudne cztery lata pod sejmem - dodała, gratulując Beacie Szydło sukcesu.


POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

- Poczekajmy aż przyjdą te wyniki najważniejsze i ostateczne, bo na razie mamy sondaż (...) - Janusz Piechociński, dodając, że ostatnie osiem lat było bardzo udane dla Polski.


KORWiN

- Muszę powiedzieć, że wyniki mnie troszkę dziwią, zwłaszcza doskonały wynik Platformy Obywatelskiej. Liczyłem, że 20% nie przekroczy. Nie wiem skąd się wziął taki wynik tej partii, ale widocznie tak musiało być - powiedział Janusz Korwin-Mikke, dodając że nie jest zadowolony z wyniku jego ugrupowania, który choć był lepszy niż ten z wyborów do Parlamentu Europejskiego, to nie oznacza, że partii KORWiN udało się zdobyć nowych zwolenników. - Po prostu młodzi ludzie wchodzą w wiek wyborczy, a wśród młodzieży mamy 40% popracia - dodał JKM.

fot. Beata Szydlo/Facebook