środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Racibórz chce przyjąć jedną rodzinę uchodźców

22.10.2015 11:06 | 1 komentarz | ma.w

Prezydent Lenk zwołał spotkanie dla radnych by podjąć wspólną deklarację miasta w sprawie liczby uchodźców jaką może przyjąć. Podania takowej zażądał od samorządu wojewoda śląski.

Racibórz chce przyjąć jedną rodzinę uchodźców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

13 rajców wzięło udział w dyskusji (w całej radzie zasiada ich o 10 więcej). Marek Rapnicki (niezależny) apelował by rozróżniać uchodźców religijnych, których w Syrii czeka Holocaust od "zdrowych byków w wieku poborowym, którzy leżakowali w Turcji i chcą zająć obcą ziemię przez pokojowe zasiedzenie". - Za 3 tygodnie zmieni się rząd w Polsce. Zawieśmy tą decyzję do tej pory - sugerował jako wierzący w scenariusz, w którym rządzący po wyborach zmienią decyzje w kwestii uchodźców w Polsce.

Prezydent Mirosław Lenk twierdzi, że wola jest po stronie samorządu, a nie państwa. Jan Wiecha (PO) zauważył, że sprzeciw wobec przyjęcia jednej czy dwóch rodzin jest dla niego niezrozumiały. - Obecność w mieście takiej rodziny będzie cenny doświadczeniem - zapewniał. Według niego w Raciborzu powinno się osiedlić 10 uchodźców.

Przewodniczący rady Henryk Mainusz (Razem) oznajmił, że Racibórz da nowo przyjętym mieszkańcom - uchodźcom przez rok gościnę, a później oni sami zdecydują co zamierzają robić i gdzie się udać.

M. Rapnicki podkreślał, że uchodźcy muszą być Chrześcijanami. Mainusz odparł, że wroga potrafi odróżnić. - 4 osoby Raciborza nie zawłaszczą - rzucił.

Lenk podkreślał, że decyzja jest bardzo trudna i przepraszał, że zapomniał o tym powiedzieć na ostatniej sesji. - Czekałem też na konsultacje na szczeblu ministerialnym gdzie przesłałem parę pytań do resortu pytań. Odpowiedzi nie rozwiały moich wątpliwości - przyznał uczestnikom spotkania.

Janusz Loch (Razem dla Raciborza) powiedział, że Racibórz powinien przyjąć 1 rodzinę bez określania ile osób może liczyć. Tomasz Cofała (Razem) zwrócił uwagę, że poza decyzją samorządową jest jeszcze deklaracja parafii Kościoła Katolickiego, gdzie papież Franciszek poprosił kapłanów o przyjmowanie uchodźców.

Ostatecznie zebrani uznali, że prezydent Lenk powinien zadeklarować wojewodzie śląskiemu przyjęcie jednej rodziny uchodźców w Raciborzu.

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.