Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Tajemnicza, nocna wizyta ministra Zembali w Rybniku

22.10.2015 09:12 | 2 komentarze | acz

Nie ma solidarności w rybnickim szpitalu. Koleżanki nie popierają głodujących pielęgniarek.

Tajemnicza, nocna wizyta ministra Zembali w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwający od 12 października protest głodowy Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii nie zakończył się po kilku dniach, jak początkowo przewidywano. W szpitalu odwoływane są planowane zabiegi, zdezorientowana jest załoga i pacjenci.  Kilkanaście osób nadal okupuje szpitalny korytarz, domagając się 400 złotych podwyżki. – Aktualnie głoduje dwanaście osób. Wczoraj było nas osiem. Teraz dołączyły kolejne koleżanki – mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca związku zawodowego, którego przedstawicielki zdecydowały się na protest. Mimo wielu prób nie udało się osiągnąć kompromisu. – Strona Społeczna uznała, iż nie zadowalają ją podwyżki w wysokości 400 zł brutto, otrzymane w wyniku porozumień przyznających środki budżetowe na podwyżki w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych. Podobnie propozycja włączenia, od listopada 2015 r., do stawki wynagrodzenia zasadniczego, dotychczas przysługującego odrębnego 10 proc. dodatku. To przekładało się na kwotę średniego wzrostu wynagrodzenia, w tej grupie zawodowej, o ok. 70 zł – wylicza Michał Sieroń, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Minister podtrzymuje propozycję

W sobotę, w godzinach nocnych parking pod szpitalem zaczął zapełniać się samochodami. Jeden z nich zaparkował pod bocznym wejściem do szpitala. Okazało się, że do rybnickiego szpitala przyjechał sam minister zdrowia prof. Marian Zembala. Wizyta szefa resortu zdrowia była utrzymywana w tajemnicy. – Chyba zwariowaliście, to zbyt poważna sprawa – mówił minister, wypraszając dziennikarzy ze szpitala. Rozmowy trwały do 1.00 w nocy. Odbywały się przy udziale Aleksandry Skowronek – Wicemarszałek Województwa Śląskiego, prof. Piotra Knapika – Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Marioli Bartusek – Przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach oraz dyrekcji szpitala. W spotkaniu uczestniczył również Adam Gawęda, który mediował w sprawie wizyty Zembali. – Niestety, dyrekcja i protestujące nie doszli do porozumienia. Podczas spotkania głównie mówił pan minister. Ze swoimi argumentami nie mógł się przebić nawet ordynator oddziału intensywnej terapii – mówi Adam Gawęda.

Brak porozumienia

Podobne odczucia ma Wiesława Frankowska. – Bardzo szanujemy pana ministra i było nam bardzo miło go poznać. Niestety, nie doszliśmy do porozumienia. Rozmowa wyglądała tak, że głównie mówił pan minister – przyznaje. Na spotkaniu z dyrekcją minister Zembala upewniał przedstawicieli szpitala – co do wypłaty podwyżek wynagrodzeń tzw. systemowych. To podwyżki dla wszystkich uprawnionych pracowników, nie tylko protestujących.  Następnego dnia, w niedzielę, do szpitala przyjechał prezydent Piotr Kuczera. W toku burzliwej dyskusji – obecni przedstawiciele załogi szpitala, którzy nie biorą udziału w proteście, udzielili poparcia aktualnym działaniom negocjacyjnym dyrekcji, stanowczo nie zgadzając się na jakiekolwiek podwyżki wynagrodzeń ze środków szpitala, wyłącznie dla jednej grupy zawodowej. Swoje poparcie dla działań podejmowanych przez dyrekcję udzielił również Prezydent Miasta Rybnika, wskazując na pozytywne zmiany jakie zachodzą w szpitalu oraz w jego wizerunku. Zaapelował także o zakończenie trwającego sporu.

Załoga podzielona

Trwający blisko tydzień protest, podzielił załogę szpitala. – Uważamy, że protest głodowy rozpoczęty przez związek zawodowy pracowników bloku operacyjnego, anestezji i intensywnej terapii jest przedwczesny. Strajk głodowy powinien być ostateczną formą protestu, podjęty wówczas, gdy nie ma innej możliwości wywierania nacisku na pracodawcę. Nie powinien zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu pacjentów. Nasza organizacja związkowa ma uzasadnione obawy, że protest ten może uruchomić działania mające na celu przekształcenie właścicielskie naszego miejsca pracy. Żywimy nadzieją, że strajk nie przyniósł wymiernych szkód finansowych i wizerunkowych naszemu szpitalowi – piszą w swoich oświadczeniach przedstawiciele komisji zakładowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. Jak podkreślają związkowcy, wszystkie związki podpisały porozumienie w sprawie tzw. podwyżek systemowych. To 400 złotych brutto z resortu zdrowia.  –  Podpisaliśmy to dobrowolnie, nikt nas nie zmuszał – podkreśla Bożena Janicka, szefowa komisji zakładowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. – Boimy się konsekwencji tego protestu. Głodówka się skończy, a my będziemy musieli tu razem pracować. Boimy się, że nasze miejsca pracy są zagrożone – dodaje. Pielęgniarki z innych oddziałów zwracają uwagę, że praca na innych oddziałach jest tak samo odpowiedzialna. – Ludzie umierają także na innych oddziałach, nie tylko na OIOM-ie. Nasi pacjenci także odchodzą, a nasza praca jest tak samo odpowiedzialna – mówią.

Adrian Czarnota

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika